Komické příhody s přípravou na toto výročí spočívajících především v ukázkách fatální neznalosti dějin II. světové války, jak to předvedl například ukrajinský předseda vlády či polský ministr zahraničí, kteří se nechutně a trapně snažili snížit roli Sovětské armády při osvobozování východní a střední Evropy z nacistické okupace.
Část českého tisku hýkala a hýká radostí nad tím, jak se M. Zemanovi k příležitosti výročí osvobození Osvětimi nepodařilo do Prahy dostat světovou politickou elitu, a zejména představitele velmocí vítězné válečné koalice. Upřímně, sezvat na tuto akci k tomuto výročí světovou politickou elitu dva měsíce pře jejím konáním je velmi troufalé. Překvapivé by bylo, kdyby se přední světoví politici, bez ohledu na svůj kalendář, dostavili.
Protihitlerovské výročí dále umožňuje připomenout památku obětí holokaustu, tedy památku zhruba šesti milionů židovských obětí, a obětí z řady dalších národů. Na prvním místě příslušníků národů Sovětského svazu, kde se počet obětí války odhaduje až na 27 milionů, a dále z řad Poláků, jihoslovanských národů, Francouzů a dalších.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Paroubek - profil