Paroubek: Turecko suspenduje své členství v NATO

17. 3. 2017 15:14

Stalo se to, k čemu vývoj v turecko-evropských, turecko-ruských a turecko-amerických vztazích směřoval delší dobu. Konkrétně již od letního pokusu o převrat proti tureckému prezidentu Erdoganovi.

Paroubek: Turecko suspenduje své členství v NATO
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Turecko prostě začalo dělat politiku, která se stále více vymykala dosti pohyblivým mezím politiky prováděné zeměmi NATO a celou touto organizací.

Turecko zkrátka zjišťuje, že má trochu rozdílně se vyvíjející zájmy ve vztahu k EU a USA, a momentálně cítí potřebu hovořit vlídněji zejména s Ruskem.

Proč s Ruskem? Rusko je velkým odběratelem tureckých potravin, zejména zeleniny, Rusko je „dodavatelem“ statisíců turistů pro turecký průmysl cestovního ruchu, Turecko a Rusko připravují strategické investice, pokud jde o vedení plynovodů z ruského území skrz Turecko dále do Evropy. Turecko a Rusko mají prostě více společných zájmů, nežli se ještě před rokem zdálo.

Jejich velký zájem je eliminovat Islámský stát v Sýrii, eliminovat toto klubko bujících tenzí, které jsou vysílány do všech částí středovýchodního regionu, a tedy i do Turecka. Turecko má zájem na tom, aby se nevytvořila kurdská autonomie na severu Sýrie.Rusko má zájem na stabilizaci Asadovy vlády, a tedy také nemá zájem na rozbití jednoty syrského státu.

Zájmy Ruska a Turecka, tedy zájmy světové a regionální velmoci, jsou dnes, zdá se, kompatibilní. Takže se Turecko na základě těchto a mnoha dalších důvodů rozhodlo de facto suspendovat své členství v organizaci NATO. Pro pečlivého pozorovatele to není zas až tak překvapivý krok…

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Petříček: Naším nejdůležitějším partnerem v Latinské Americe je Mexiko

13:13 Ministr Petříček: Naším nejdůležitějším partnerem v Latinské Americe je Mexiko

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček navštívil s delegací podnikatelů a zástupci ministerstva ob…