Paroubek: Turecko suspenduje své členství v NATO

17.03.2017 15:14

Stalo se to, k čemu vývoj v turecko-evropských, turecko-ruských a turecko-amerických vztazích směřoval delší dobu. Konkrétně již od letního pokusu o převrat proti tureckému prezidentu Erdoganovi.

Paroubek: Turecko suspenduje své členství v NATO
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Turecko prostě začalo dělat politiku, která se stále více vymykala dosti pohyblivým mezím politiky prováděné zeměmi NATO a celou touto organizací.

Turecko zkrátka zjišťuje, že má trochu rozdílně se vyvíjející zájmy ve vztahu k EU a USA, a momentálně cítí potřebu hovořit vlídněji zejména s Ruskem.

Proč s Ruskem? Rusko je velkým odběratelem tureckých potravin, zejména zeleniny, Rusko je „dodavatelem“ statisíců turistů pro turecký průmysl cestovního ruchu, Turecko a Rusko připravují strategické investice, pokud jde o vedení plynovodů z ruského území skrz Turecko dále do Evropy. Turecko a Rusko mají prostě více společných zájmů, nežli se ještě před rokem zdálo.

Jejich velký zájem je eliminovat Islámský stát v Sýrii, eliminovat toto klubko bujících tenzí, které jsou vysílány do všech částí středovýchodního regionu, a tedy i do Turecka. Turecko má zájem na tom, aby se nevytvořila kurdská autonomie na severu Sýrie.Rusko má zájem na stabilizaci Asadovy vlády, a tedy také nemá zájem na rozbití jednoty syrského státu.

Zájmy Ruska a Turecka, tedy zájmy světové a regionální velmoci, jsou dnes, zdá se, kompatibilní. Takže se Turecko na základě těchto a mnoha dalších důvodů rozhodlo de facto suspendovat své členství v organizaci NATO. Pro pečlivého pozorovatele to není zas až tak překvapivý krok…

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Za historii závodů přišlo o život více než padesát koní

5:34 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Za historii závodů přišlo o život více než padesát koní

Prohlášení k zrušení Taxisova příkopu a úpravám dalších nebezpečných překážek pro závody koní na Vel…