Paroubek: Volby v Severním Porýní-Vestfálsku pro SPD špatně

18.05.2017 5:34

Hlavním poraženým v nedělních volbách v nejlidnatější německé zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, která byla po většinu období vedena sociálně demokratickými premiéry, dopadly pro SPD velmi špatně.

Paroubek: Volby v Severním Porýní-Vestfálsku pro SPD špatně
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Oproti předchozím volbám v roce před 5 lety ztratila SPD 7,9 % hlasů, a naopak CDU získala po pěti letech o 6,7 % hlasů více. SPD je tak hlavním poraženým voleb.

Je to vlastně poslední důležitý test před volbami do Spolkového sněmu v září. Test, který proběhl v nejlidnatější spolkové zemi, která také promluví do konečného pořadí politických stran ve volbách do Spolkového sněmu v Berlíně významnou měrou.

Zdá se, že SPD, která po nástupu nového lídra, M. Schulze, získala značný drive, v posledních týdnech, ztrácí tak, že nejen ztratila pozice v Severním Porýní - Vestfálsku, ale ztratí velmi pravděpodobně pozice i na celoněmecké úrovni.

V Severním Porýní-Vestfálsku má velkou šanci vznik koalice CDU a liberálů (liberálové posílili o 4 %). Naopak Die Linke (4,9 %) se vůbec nedostali do Zemského sněmu a Zelení oslabili (6,4 %).

Vedení SPD se tak po těchto zemských volbách může dívat na budoucí vývoj v následujících čtyřech měsících spíš chmurně a musí věnovat intenzivní pozornost vedení každodenní a osobní volební kampaně. Jinak je pro tuto stranu volební výsledek v následujících volbách ztracen.

A pokud na celoněmecké úrovni liberálové posílí, tak jako posílili na úrovni Severního Porýní-Vestfálska, můžeme po volbách do Spolkového sněmu očekávat odchod SPD z vlády a vytvoření pravicové koalice CDU/CSU a FDP.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podroužek (TOP 09): Jak zrekonstruovat Slavii, díl tři sta padesátý osmý...

22:00 Podroužek (TOP 09): Jak zrekonstruovat Slavii, díl tři sta padesátý osmý...

Těžko napsat, co se vedení města za poslední funkční období povedlo. Vyzdvihnout asi lze jen to, že …