Ještě v minulém roce chtěly Spojené státy zasahovat, mimo jiné na straně islamistů, kteří byli nejtvrdším nepřítelem prezidenta Asada, právě proti režimu syrského prezidenta Asada. Dnes, po velkých vojenských úspěších islamistů zejména v Iráku, chtějí v Sýrii provádět preventivní údery na pozice islamistů a na jejich základny. Je to jistě správný postup, pokud bude v souladu s přáním legitimní syrské vlády.
Je škoda, že politika USA na Středním východě nemá jednotící a dlouhodobě sledovanou linii. Průměrně informovaný politický analytik musel dojít při posuzování pozic prezidenta B. Asada a islamistů již brzy po začátku občanské války v Sýrii k názoru, že skutečným nebezpečím pro budoucí vývoj Sýrie a celé oblasti Středního východu a Perského zálivu nejsou sekularisté typu Asada, ale islamisté, kteří proti němu bojují.
Kdyby byla politika USA od počátku konfliktu v Sýrii rozumná a prozíravá, nebyli by dnes islamisté v Iráku tam, kde dnes jsou, a Spojené státy by nemusely poskytovat svou spoluúčast. Jedna z posledních zpráv hovoří o tom, že USA vyšlou do Iráku dalších 500 poradců.