Paroubek: Zpráva z Řecka II. (psáno z Řecka)

09.07.2015 16:53 | Zprávy

Poněkud nekonformně se chovající řecká radikálně levicová vláda přivedla tradiční evropský establishment do úzkých. Významově druhá, či spíše třetí garnitura Evropy – u nás Sobotka s Babišem – si to rychle zjednodušila. Babiš moudře děl, že Řecko se do eurozóny nikdy nemělo dostat (v tom má pravdu). A když řečtí občané hlasovali, jak hlasovali, vypadnutím Řecka z eurozóny bude tato předchozí hloupost vašnostů EU napravena. Sobotka, snad ještě moudřeji, děl, že v eurozóně není možné nikoho držet násilím. Oba pánové interpretují řecké referendum s tradiční intelektuální leností českých politických elit. A máme zase jeden problém z krku. Vyřešil se tak nějak sám…

Paroubek: Zpráva z Řecka II. (psáno z Řecka)
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

V předchozích dnech se ve světovém tisku, spíše však v odborných ekonomických rubrikách – objevily informace, že tří a půl milionové Portoriko, které je nepochybně teritoriální součástí USA, sečetlo své dluhy (72 miliard dolarů), konstatuje jejich nesplatitelnost a vyhlašuje bankrot. Míra zadlužení této zemičky přepočítaná na obyvatele je přitom vyšší, nežli je tomu u Řecka.  A nikoho to příliš neznepokojuje… Ani v USA, ani jinde.

Řekové přitom nejsou většinově proti euru. Téměř 40 % z nich hlasuje pro euro včetně poněkud stereotypních reforem vnucovaných této zemi mezinárodními věřiteli. V těch více než 60 % Řeků, kteří hlasovali proti těmto „reformám“, jež současní představitelé EU ještě před referendem relativizovali, byla určitě naprostá většina pro společnou měnu.

V pondělí večer se sešli Hollande a Merkelová, tedy představitelé států, které po mnoho let dodávaly Řecku drahé a zbytečné zbraňové systémy, aby je vyzbrojily proti „turecké hrozbě“. Přitom Turecko i Řecko jsou součástí NATO.  Německo i Francie (a také USA) by si měly uvědomit jistou morální odpovědnost za vznik ne nevýznamné části dnešního řeckého dluhu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Takový zákon by bylo lepší neschválit

21:03 Kordová Marvanová: Takový zákon by bylo lepší neschválit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k takzvané rozvodové novele