Pavel Sehnal (ODA): Za těch 500 miliard bychom měli 1.000 km dálnic

08.09.2020 14:55

Krizová opatření vlády mají stát v součtu 500 miliard korun. Obrovské, až nepředstavitelné číslo. Jak už jsem několikrát poukazoval, tento rekordní schodek rozpočtu, který nemá v naší moderní historii obdoby, budou splácet naše děti celých 71 let.

Pavel Sehnal (ODA): Za těch 500 miliard bychom měli 1.000 km dálnic
Foto: Archiv ODA
Popisek: Předseda ODA Pavel Sehnal
reklama
Přitom částka z tohoto astronomického dluhu jde většinou na různé dávky a nelogické podpory firem za to, že jejich zaměstnanci zůstanou v krizi doma. Paradoxně se tak řadě lidí více vyplatilo zůstat doma než pracovat. To je z hlediska budoucnosti naší společnosti nejen nesmyslné, ale i škodlivé.
 
Pokud už by stát chtěl smysluplně podpořit ekonomiku, a to tak, aby se rychleji dostala z krize, může přece sáhnout po jiných, daleko efektivnějších metodách. Stačí dát firmám místo dávek a podpor zakázky. Například se konečně pořádně pustit do dostavby naší dálniční sítě. 
 
Údajně stavíme dálnice nejdráže v Evropě, jeden kilometr stojí 150 miliónů až jednu miliardu korun, takže vezměme průměr – třeba 500 miliónů za kilometr. Takže za ty peníze, možná zbůhdarma utracené za krizová opatření, bychom si pohodlně postavili 1.000 km dálnic. Tisíc kilometrů dálnic! Firmy by dostaly velké zakázky, najaly by si další firmy, daly práci mnoha lidem. Ti by si vydělali pěkné peníze a rozpumpovali ekonomiku. Docela jednoduchá matematika.
 
Ano, vím, že učiněná krizová opatření měla primárně ochránit lidské životy, ale v porovnání s tím, kolik lidí přijde o život nebo se na nevyhovujících komunikacích zmrzačí, by možná ty nové dálnice zachránily přece jenom více životů.
 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): V České republice nechceme žádné propagátory islámské ideologie

22:02 Rozvoral (SPD): V České republice nechceme žádné propagátory islámské ideologie

Tento týden potvrdil pražský městský soud trest pro bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který…