Pavera (TOP 09): Bez řepky se obejdeme, nový zákon nahrává Agrofertu

23.03.2015 4:31

Pěstování řepky na výrobu biopaliv je neskutečný byznys nejen pro výrobce paliv a zemědělce. Přitom Evropa již dávno hledá jiné cesty jak emise snížit a většina obyvatel obcí a měst nechce obří typicky žlutá řepková pole ve svém okolí.

Pavera (TOP 09): Bez řepky se obejdeme, nový zákon nahrává Agrofertu
Foto: archiv starosty
Popisek: Mgr. Herbert Pavera (TOP 09) poslanec a starosta obce Bolatice

Obrovským byznysem jak pro zemědělce, tak i především pro výrobce paliv, je pěstování řepky na výrobu biopaliv, jejichž podporu vláda schválila na dalších pět let. Výhody při získávání části spotřební daně z těchto paliv a tedy bezproblémový přísun financí za 5 miliard korun bude mít především společnost Agrofert ministra financí Babiše. Obce a města ale řepková pole nepotřebují a odmítají je. „Pokud bychom se zeptali obyvatel obcí a měst, zda chtějí v okolí svých obcí na polích řepku, drtivá většina vám odpoví, že ne. Důvodem je hlavně velký nárůst alergických reakci, “ říká poslanec Pavera. „Zároveň málokdo ví, že za lány řepky každý z nás zaplatí ze své kapsy pětistovku, aby podpořil Babišovo podnikání,“ zdůraznil poslanec Herbert Pavera.

Řepka je náročná plodina, která má podle expertů zároveň i neblahé účinky na samotnou půdu. „Bez velkých ploch řepky se obejdeme, ale bez velkých ploch obilí nikoliv,“ míní poslanec Herbert Pavera.

Evropská unie již dávno přehodnotila rozhodnutí z období „Zelené revoluce“. Zjistila, že původně možná dobře míněný záměr se ve skutečnosti stal výnosným byznysem a zdaleka nepřinesl kýžený výsledek. Nové studie ukazuji, že kdyby se pole s řepkou zalesnila a zatravnila, mělo by to například mnohem větší efekt na snížení skleníkových plynů.

Mgr. Herbert Pavera

  • TOP 09
  • Koukněte: https://www.herbertpavera.cz/zustanme-v-kontaktu
  • senátor

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: TOP 09

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Hádají se, my jednáme, domlouváme společný postup napříč Evropou

12:17 Rajchl (PRO): Hádají se, my jednáme, domlouváme společný postup napříč Evropou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politice.