Pekarová Adamová (TOP 09): Měli bychom si připomínat i odchod sovětských vojsk

21.08.2019 15:18

Na zářijové schůzi bude Sněmovna projednávat novelu zákona o státních svátcích, jejímž cílem je zařadit 21. srpen mezi významné dny jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. První místopředsedkyně a poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová předloží pozměňovací návrh, kterým bude navrhovat, aby 27. červen, který je dnes Den památky obětí komunistického režimu, byl také zároveň Dnem odsunu sovětských vojsk z Československa.

Pekarová Adamová (TOP 09): Měli bychom si připomínat i odchod sovětských vojsk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová
reklama

„21. srpen 1968 patří bezesporu k nejtragičtějším dnům naší moderní historie. Započala jím dlouhé roky trvající okupace Československa, následovaná tzv. normalizací, která zanechala své negativní následky na našem národě dodnes. Považuji však za důležité připomínat nejen začátek okupace, ale i oslavovat její ukončení. Datum, které bychom neměli opomíjet je 27. červen 1991. Právě v tento den opustil Českou a slovenskou federativní republiku generálplukovník Eduard Vorobjov, velitel Střední skupiny vojsk. Tento den je symbolicky považován za definitivní odsun sovětských vojsk z území Československa, a proto jej navrhuji zařadit mezi významné dny jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Poslední transport se sovětskými vojáky byl vypraven 19. června 1991 z Milovic a o dva dny později překročil východní hranici ČSFR. Celý proces byl formálně ukončen podpisem protokolu o ukončení odsunu sovětských vojsk z Československa 25. června 1991 v Praze.

„Neměli bychom zapomínat, že pobyt sovětských vojsk na území Československa si vyžádal velké množství lidských i materiálních škod. Historické prameny evidují 290 mrtvých a 577 těžce zraněných československých občanů, další stovky lidí byly zraněny lehce. Celkové škody způsobené „dočasným“ pobytem sovětské armády na našem území představují částku vyšší než 6 miliard korun, z toho více jak polovinu této částky tvoří škody na životním prostředí,“ dodala Markéta Pekarová Adamová.

Celkem území ČSFR do června 1991 v 925 transportech opustilo 73 500 vojáků a 39 000 jejich rodinných příslušníků, 1 220 tanků, 2 500 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 105 letadel, 175 vrtulníků a 95 000 tun munice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Sehnal (ODA): Voda základ života

20:30 Pavel Sehnal (ODA): Voda základ života

Z krajiny dlouhodobě mizí voda, řečiště potoků a řek jsou toho důkazem. Příroda zatížená důsledky ci…