Vážené delegátky, vážení delegáti, milí přátelé,
své vystoupení začnu možná trochu netradičně citátem: "Autoritářský režim si většinu své moci ani nemusí vynucovat: získá ji samovolně. Lidé uvažují, co po nich nejspíš bude represivnější vláda chtít, a pak se podle toho dobrovolně chovají, aniž by jim to kdokoli přikazoval. Občan, který se takto přizpůsobí, dává stávající moci najevo, čeho může do budoucna dosáhnout." Citace pochází z knihy Tyranie od Timothyho Snydera, jde o úvod první kapitoly. Mimochodem pokud jste tuto útlou knížku ještě nečetli, tak velmi doporučuji.
Proč začínám těmito ponurými slovy? Myslím, že velmi přesně vystihují blízkou budoucnost v naší zemi. Pokud už se v takovém stavu dávno nenacházíme. V poslanecké sněmovně jsme v posledním týdnu jasně viděli, které politické strany dnes mají převahu a jsou spolu ochotné spolupracovat. Zatím se za to ještě trochu stydí, ale je jen otázkou času, kdy si začnou vycházet vstříc ještě více. A to i programově. Může se tedy reálně stát, že budeme projednávat body jako je všeobecné referendum, včetně takové varianty, která může vést k vystoupení z Evropské unie. Bude ještě zesílen tlak na veřejnoprávní média. Budeme svědky změn v klíčových nezávislých institucích. Scénáře, které se ostatně už v některých blízkých zemích odehrávají, se odehrají i u nás, zřejmě s ještě razantnější silou a fatálními důsledky. Budu se ráda mýlit, ale skutečně hrajeme o liberální demokracii, prozápadní směřování a ukotvení v rodině evropských států, o svobodnou diskusi a svobodu obecně. Jak tomu čelit? Co s tím dělat?
Jsme schopni lidem, kteří toto ohrožení nevnímají – a podle posledního průzkumu 47 procentům lidí nevadí menšinová vláda hnutí ANO, kterou podpoří komunisti a okamurovci – jsme schopni jim vysvětlit, v čem rizika spočívají? Jsme schopni zaujmout je natolik, že začnou svoji přízeň obracet naším směrem? Jak toho docílit?
Jsem přesvědčena, že to lze jen každodenní drobnou a zdánlivě nenápadnou prací. Že i přes to, že se máme materiálně velmi dobře, čísla statistik jako například míra ohrožení chudobou nebo nezaměstnanost jsou již delší dobu nízká, lidem se daří a mají se dobře, lze zaujmout kvalitním programem podaným atraktivní formou. Díky drobnostem, které lidem pomohou v jejich každodenním životě s jejich strastmi a problémy, jsme schopni nalézt cestu i k těm, kteří na obranu demokracie, svobody a právního státu příliš neslyší. Kteří si zvykli na to, že tyto hodnoty jsou samozřejmé a jejich pozvolnou plíživou ztrátu nestihli postřehnout. Je třeba promlouvat k nim skrze, možná trochu přízemní, nicméně hmatatelná témata. Občanů, kteří reálné hrozby nevnímají jen jako bohapusté strašení je, bohužel, ve společnosti poměrně málo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV