Peksa (Piráti): Česko potřebuje klimatický zákon

28.02.2023 8:36 | Tisková zpráva

Česko by mělo mít svůj klimatický zákon. Shodli se na tom účastníci a účastnice pracovního workshopu, který k tématu uspořádala pirátská poslankyně Klára Kocmanová ve spolupráci s europoslancem Mikulášem Peksou. Podle odborníků i politiků by samostatný klimatický zákon přispěl lepší informovanosti ohledně klimatické změny, cesta ke snižování emisí by byla přehlednější a umožnil by také snáz řešit sociální dopady.

Peksa (Piráti): Česko potřebuje klimatický zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Podle odborníků i politiků by samostatný klimatický zákon přispěl lepší informovanosti ohledně klimatické změny, cesta ke snižování emisí by byla přehlednější a umožnil by také snáz řešit sociální dopady. „Evropská unie má svůj klimatický zákon z roku 2021, nejméně třináct členských států má nějakou závaznou formu řešení klimatických opatření, chystá ho třeba sousední Slovensko. Ukazuje se, že to zvyšuje právní jistotu a předvídatelnost nejen pro jednotlivce, ale i pro obce a investory, kteří se mohou na změny včas připravit,“ shrnul hlavní přínosy klimatického zákona europoslanec Mikuláš Peksa. Na úrovni Evropské unie platí závazek dosáhnout uhlíkové neutrality k roku 2050 a snížit emise CO2 o 55 % k roku 2030 ve srovnání s rokem 1990.

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31485 lidí

„Česká republika ratifikovala Pařížskou úmluvu, je vázaná evropskými předpisy, na úrovni domácí legislativy ale stále chybí konkrétní cíle ve snižování emisí. Místo toho jsme od minulé vlády zdědili chaotický mix ‚strategií‘,“ upozornila poslankyně Klára Kocmanová. Podle ní takové nastavení brání efektivně využívat investiční prostředky, kterých do Česka v současnosti putuje rekordní množství (přes 1 bilion korun do roku 2030). Nesourodé předpisy navíc komplikují státu možnost zacílit finanční pomoc na zranitelné domácnosti.

Pojmem klimatický zákon se obvykle označuje právní předpis, který pevně stanoví závazky a termíny ve snižování emisí CO2 a konkretizuje opatření, jak k takovému snížení dospět. Může jít ale i nad rámec technických opatření a vytvořit třeba právní bázi pro finanční podporu domácností či malých a středních firem, pro které by změny mohly představovat nárůst životních nákladů. Na ty pak může směřovat například investiční pomoc, sociální energetický tarif nebo jiná zmírňující opatření. Klimatický zákon by také mohl upřesnit roli obcí a krajů nebo jednotlivých rezortů. Právě o potřebných opatřeních a jejich provázanosti během workshopu diskutovali politici, experti i širší veřejnost.

Sněmovní workshop vůbec poprvé otevřel téma klimatického zákona v českém Parlamentu. Oba pirátští politici tím chtějí otevřít politickou debatu a také širokou veřejnou konzultaci. „Přibližně 90 % lidí v Česku stále pociťuje informační deficit ohledně toho, jak účinně postupovat v boji s klimatickou změnou. Zapojení do přípravy zákona a do veřejné konzultace k němu pomáhá tento nedostatek informací zmírnit,“ dodal europoslanec Mikuláš Peksa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Tímto tempem bude za chvíli lidskoprávní téma i stavba chodníku

10:21 Senátor Hraba: Tímto tempem bude za chvíli lidskoprávní téma i stavba chodníku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke konci diskuse jako takové.