Peksa (Piráti): Dotace nejsou sprosté slovo. Stačí je dobře ohlídat

21.09.2023 18:18 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dotacím.

Peksa (Piráti): Dotace nejsou sprosté slovo. Stačí je dobře ohlídat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Dotace nejsou sprosté slovo. Stačí je dobře ohlídat.

Kdykoliv padne slovo dotace, nejednomu člověku se začíná otevírat pomyslná kudla v kapse. Ještě aby ne – v České republice s jejich rozkrádáním máme víc než dostatek zkušeností. Obzvláště, když nám dotační podvodník dělal aktivně nejen ministra financí, premiéra, ale málem také prezidenta.

Poslední 4 roky jsem se proto aktivně věnoval například oběma usnesením Evropského parlamentu o Andreji Babišovi, misím do členských států, seminářům o umělé inteligenci a sankcích, schválení mechanismu podmíněnosti na právním státu a mnoha dalším projektům, které přispívají k ochraně evropského rozpočtu.

A výsledek? Myslím, že jsme na dobré cestě! Pokud jde o peníze, které už z evropské kasy nedobrovolně zmizely bůhvíkam, prosadili jsme řešení, které už 2 roky funguje na plné obrátky – Úřad evropského veřejného žalobce. Úřad, který má mimo jiné v rámci svých pravomocí vyšetřovat a stíhat trestné činy, jenom loni přinesl Evropě zpátky neuvěřitelných 14,1 miliardy eur. A bude se jen a jen zlepšovat.

Co ale ty peníze, které se ještě nerozdělily? I na to mám řešení, které na půdě Evropského parlamentu jakožto člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu prosazuji. Jde především o vznik transparentní a jednotné centrální databáze všech příjemců evropských dotací, která bude navíc čitelná umělou inteligencí. Současné údaje o příjemcích evropských peněz jsou totiž rozesety v několika stovkách regionálních, národních a meziregionálních rejstříků.

Za poslední roky jsme k ochraně peněz z evropského rozpočtu a dotací před šmelináři a oligarchy urazili vážně nemalý kus cesty. Pokud budeme i nadále fungovat v takovém tempu, jaké jsme za toto volební období nastavili, budou mít podobní zlodějové v Evropě utrum. Koneckonců, transparentnost a boj proti korupci je jednou z klíčových pirátských myšlenek. Teď je na čase, aby takovou myšlenku začal brát vážně i zbytek Evropy.

reklama

autor: PV

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Lepší pozdě nežli později, změnu klimatu musíme aktivně řešit

23:08 Davis (Zelení): Lepší pozdě nežli později, změnu klimatu musíme aktivně řešit

Informace na veřejném facebookovém profilu strany ke konferenci OSN o klimatu