Peksa (Piráti): Evropa by měla okamžitě přestat nakupovat ruský plyn a ropu

16.4.2022 10:02 odp. | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k odstoupení od plynu a ropy z Ruska.

Peksa (Piráti): Evropa by měla okamžitě přestat nakupovat ruský plyn a ropu
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Evropa by měla okamžitě přestat nakupovat ruský plyn i ropu a prostě se srovnat s realitou. A ta se jmenuje konec fosilů, Green Deal a po přechodnou dobu zkrátka i hledání takových obchodních partnerů, kteří za naše peníze nevraždí nevinné lidi. Zvládnout to jde, jak vidíme na grafu.

Kdybychom totiž začali s Green Dealem o pět let dřív, nemuseli jsme dnes řešit závislost na ruském plynu.

Až se za dvacet let někdo zeptá, proč to nešlo dřív, bude se většině zavedených politiků špatně hledat odpověď. Nejpozději od roku 2015 víme, že je evropská energetika se svým vysokým zastoupením fosilních paliv neudržitelná. V tom roce totiž politici jednotně podepsali Pařížskou úmluvu. A v ní se píše: vyspělé státy budou výrazně snižovat absolutní objem emisí CO2 napříč ekonomikou, méně vyspělé země se začnou víc snažit a těm nejchudším v tom pomůžeme.

To se stalo před sedmi lety. Tady na obrázku vidíte, co se dá v energetice reálně zvládnout za pět let. S pomocí dekarbonizačních opatření navržených v Green Dealu, nových technologií, vyšší energetické efektivity a většího podílu energie z obnovitelných zdrojů se reálně dá snížit potřebný objem zemního plynu o dvě třetiny, bez nějakých větších manévrů typu „oživíme uhelky“. Mohli jsme mít pořádný kus cesty za sebou.

V Česku jsme bohužel těch sedm let přešlapovali na místě a poslouchali, jak Andrej Babiš s Viktorem Orbánem kritizují emisní povolenky. O to víc teď budeme muset zabrat a dohnat co nejrychleji aspoň část toho ztraceného času. Nemůžeme si totiž už dovolit podplácet Rusko, aby nám přísunem levného plynu zajistilo další a další roky nicnedělání. Na Ukrajině vidíme, jak vysokou cenu jsme za to ve skutečnosti platili.

(Zdroj dat ZDE)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

17:46 Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

Oblíbená služba Senior taxi si v budoucnosti vyžádá vyšší náklady na provoz. Navýšení finančních pro…