Peksa (Piráti): Evropské databáze odkrývají daňové úniky celebrit i mafiánů do Lucemburska. Potřebujeme mnohem víc transparence

23.02.2021 18:20

Díky evropské legislativě dokázali novináři z celého světa zmapovat praktiky stovek světových miliardářů, celebrit i mafiánů.

Peksa (Piráti): Evropské databáze odkrývají daňové úniky celebrit i mafiánů do Lucemburska. Potřebujeme mnohem víc transparence
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa
reklama

Databáze OpenLux ukázala, že kvůli nízkým daňovým sazbám si v Lucembursku ukládají peníze do uměle vytvořených firem podnikatelé z celého světa, včetně Čechů. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa tak prosazuje ještě větší transparentnost vykazování zisků jednotlivých firem.

Anketa

Je dobře, že Roman Prymula odešel ze všech veřejných funkcí a nechce se vracet?

hlasovalo: 11008 lidí

Databáze obsahuje více než 55 tisíc lucemburských „offshore“ firem spravujících majetek v hodnotě zhruba 6 bilionů eur. Lucemburské účty zde mají nadnárodní koncerny, světoví miliardáři a celebrity, obchodníci se zbraněmi i ruští nebo italští mafiáni.

„Důvodů, proč si světové společnosti vybírají právě Lucembursko, je hned několik. Vhodná lokalita, stabilní politické a společenské prostředí – ale především extrémně nízká daňová sazba a možnost spravovat své prostředky v relativní anonymitě,“ vysvětluje Peksa. Právě nízká daňová sazba byla podnětem pro Evropskou unii, která svojí směrnicí o předcházení zneužívání finančního systému k praní peněz a terorismu z roku 2018 ustanovila veřejnou databázi koncových vlastníků firem.

„Úprava má k plné transparenci ještě daleko – značná část koncových vlastníků v databázi chybí a vyhledávání je možné pouze na základě názvu společnosti,“ hodnotí europoslanec. „Skutečnost, že lucemburská vláda není ochotná zajistit úplnou a uživatelsky přístupnou databázi,  dokazuje, že stejně jako průhledné a férové účetnictví velkých hráčů je důležitá i konkrétnost a vymahatelnost evropských zákonů,“ říká Peksa.

Díky této legislativě však byli novináři i tak schopni do vlastnických struktur společností sídlících v Lucembursku nahlédnout. Právě tím se OpenLux vymyká jiným daňovým kauzám typu Panama Papers. Skryté finance vyšly na povrch, což také – společně s kriminálními aktivitami mnoha ‚optimalizátorů‘ – stojí v centru zjištění celého OpenLuxu.

Více informací o daňové spravedlnosti najdete na www.spravedlivedane.cz. Podrobnější informace k tématu pak naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

15:11 Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

Přepis každotýdenního reportu 'Čau lidi' premiéra Andreje Babiše.