Peksa (Piráti): Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota

25.04.2024 19:05 | Tisková zpráva

Evropským parlamentem prošla opožděná reakce na zemědělské protesty. Návrhy byly ale šité horkou jehlou a místo očekávaného zlepšení pro farmáře vytvoří nejspíš jen další zmatek a nejistotu, varují Piráti.

Peksa (Piráti): Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

„Balíček opatření v zemědělství se výrazně vymyká tomu, jak se obvykle připravují a projednávají podobné návrhy. Považujeme to za selhání eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského (PiS), jehož komunikace směrem k zemědělcům je dlouhodobě nedostatečná. Aktuální změny to bohužel nenapraví, dokonce možná situaci ještě zhorší,“ varuje pirátský europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa. Sám hlasoval proti stejně jako jeho pirátští kolegové.

Podle Peksy jsou změny šité horkou jehlou, v návrhu chybí vyčíslení dopadů a odůvodnění změn je jen obecné. To může v praxi vyvolat zmatky ohledně toho, jaká pravidla vlastně platí a jaký byl smysl balíčku opatření.

„Rozvolňuje se několik různých režimů najednou, například pro využití půdy, střídání osiva nebo pro použití chemických přípravků v zemědělství. Kvůli nejasnému výkladu se může stát, že na tom prodělají malí a poctiví farmáři, kteří by si rádi uchovali úrodnou půdu i pro další generace. A naopak ze změn mohou těžit velké agroholdingy,“ vysvětluje problematickou podstatu změn Mikuláš Peksa.

Evropské zemědělství je z velké části závislé na dotacích, v současnosti do něj putuje skoro čtvrtina evropského rozpočtu. Také kontrola dotací bude podle pirátských zástupců v europarlamentu kvůli přijatým změnám složitější.

„Zemědělci skutečně potřebují účinnou podporu. Změnu klimatu zažívají z první ruky, vidí sucho, škody na úrodě, degradaci půdy. Aktuální návrhy pana komisaře Wojciechowského jim ale potřebnou pomoc nepřinesou, je to vysloveně promarněná šance,“ uzavírá Mikuláš Peksa.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Nejdřív strašíte, teď tvrdíte, že je všechno v pořádku

23:07 Babiš (ANO): Nejdřív strašíte, teď tvrdíte, že je všechno v pořádku

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 14. června 2024 k možnému teroristickému útoku.