Peksa (Piráti): Odklon od uhlí musí být co nejrychlejší, jinak nesplníme závazky

02.02.2021 16:21

Konec uhlí v nedohlednu. Vláda včera stáhla z jednání materiál s doporučením Uhelné komise přestat využívat uhlí pro teplo a elektřinu v roce 2038. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy je ale uvažovaný rok příliš pozdě. Na obnovu krajiny a nová odvětví Česko dostane desítky miliard korun, musí ale splnit ambiciózní emisní závazky.

Peksa (Piráti): Odklon od uhlí musí být co nejrychlejší, jinak nesplníme závazky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Pro dřívější odklon od uhlí v roce 2033 jsou ve vládě ministři za ČSSD. I tento rok je ale podle Peksy a dalších Pirátů moc pozdě. „Abychom dodrželi závazky v rámci Zelené dohody, musíme do roku 2030 snížit naše emise minimálně o 55 % a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Pokud budeme konec spalování uhlí stále odkládat, těžko tyhle závazky splníme,“ upozorňuje Peksa, který v Evropském parlamentu působí ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Anketa

Kauza ,,vlekař": Schvalujete jednání majitele (spuštěného) vleku v Čenkovicích, který napadl štáb TV Nova?

37%
63%
hlasovalo: 12617 lidí

Materiál teď půjde do připomínkového řízení. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka vláda není pod časovým tlakem. S tím ale Peksa nesouhlasí.

„Do české ekonomiky potečou v příštích několika letech desítky miliard korun z evropského rozpočtu, a to právě na transformaci regionů, které jsou nejvíce zasaženy odchodem od uhelného a silně znečišťujícího průmyslu. Čím dřív s uhlím skončíme, tím dříve můžeme začít s obnovou krajiny zničené těžbou a přechodem k udržitelnějšímu průmyslu. Pokud ale budeme s odchodem od uhlí otálet, na finanční injekce z Unie můžeme zapomenout,“ komentuje europoslanec.

Evropská unie totiž poskytne finanční podporu a technickou pomoc těm, kteří se k přechodu na udržitelnou ekonomiku odhodlají. Jde o tzv. mechanismus pro spravedlivou transformaci. Ten má v období 2021–2027 přispět v přepočtu nejméně 2,6 bilionu korun v nejvíce postižených regionech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Cynická a asociální bezohlednost

21:09 Okamura (SPD): Cynická a asociální bezohlednost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovanému zvýšení věku odchodu do důchodu