Peksa (Piráti): Testování na zvířatech nepatří do moderní společnosti

17.09.2021 10:21 | Tisková zpráva

Konec testování na zvířatech a s ním spojeným utrpením pro miliony psů, koček, opic i potkanů dnes schválili europoslanci spolu s Piráty. Evropská komise musí podle schváleného usnesení vypracovat celoevropský akční plán s konkrétními cíli a milníky, jak co nejvíce omezit používání zvířat při pokusech. Evropský parlament chce přednostně podporovat výzkumné a inovační iniciativy, které nejsou založeny na zvířatech.

Peksa (Piráti): Testování na zvířatech nepatří do moderní společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

„Cílem je zafinancovat rychlý vývoj, který povede ke vzniku alternativních testovacích metod. Pomoci by mohl například program Horizont EU. Je jasné, že po nějakou dobu ještě bude potřeba využívat zvířata, například nyní při vývoji vakcín to bylo doslova nutné k zastavení celosvětové pandemie. Nicméně tyto pokus musí probíhat za kvalitních podmínek, které budou minimalizovat bolest, strach a utrpení zvířat,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa.

„Zneužívání zvířat pro výzkum a testování nepatří do moderní společnosti, která si zakládá na tom, že pečuje o svou faunu a flóru. V Evropském parlamentu jsme podpořili zákaz testování a výzkumu na zvířatech. Není to nic, co by ohrozilo rychlost vývoje – postupy testování vědeckým vývojem vylepšíme a nahradíme tak, aby už žádná zvířata při pokusech netrpěla,“ zdůrazňuje Peksa.

Podle statistik Evropského parlamentu bylo jenom v roce 2017 zaznamenáno 9,58 milionu případů testování na zvířatech. Hlavním účelem byl výzkum (69 %), následovaly pokusy, nezbytné pro splnění legislativních požadavků léků a chemických látek (23 %) a rutinní výroba (5 %). Testování kosmetických výrobků na zvířatech je v EU zakázáno od roku 2009.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní: Opravdu už si připadáme jako v Kocourkově

22:21 Svobodní: Opravdu už si připadáme jako v Kocourkově

Komentář na facebookovém profilu k státní podpoře firem, omezujících výrobu