Petrík (Svobodní): Skokově porostou ceny energií. Děkujme vládě ČSSD a EU!

30.12.2018 18:59

Ceny elektřiny a plynu v roce 2019 poletí vzhůru. Podle médií je to snad nějaký přírodní úkaz. Něco co přichází bez vlivu lidí. Ve skutečnosti je to důsledkem začátku fungování Market Stability Reserve – MSR od 1.1.2019. Velice zjednodušeně, ceny

Petrík (Svobodní): Skokově porostou ceny energií. Děkujme vládě ČSSD a EU!
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.
reklama

Většina z nás pravděpodobně zaznamenala, že v roce 2019 se očekává skokový  nárůst cen elektrické energie a plynu. V médiích se můžeme dočíst například toto zdůvodnění:“ Za zdražením je vzestup cen energií na burzách, kde je dodavatelé pro své klienty pořizují.“   Technicky vzato je to pravda, ale není to ta  prvotní příčina.

Tou příčinou, která je v pozadí růstu cen energií  je začátek platnosti MSR (market stability reserve).  Na začátku příběhu je tak nápad EU zavést umělý trh s emisními povolenkami. Povolenky jsou obchodovány  v dražbách podle nařízení EU  č. 031/2010. Bez nich nemůžou vlastníci provozovat elektrárny, teplárny a podobně.

Tento příběh vrcholil v roce 2015. Probíhala jednání o  o reformě evropského trhu s uhlíkem (EU ETS). Rada EU usoudila, že na trhu je příliš velké množství emisních povolenek. Vymyslela a navrhla MSR. MSR je systém, jak stáhnout z trhu část povovolenek, tak aby jich byl nedostatek. Nedostatek povolenek povede ke zvýšení jejich cen.  Podle bruselských úředníků, se zvýšením ceny povolenek zvýší cena energií a to způsobí tlak na spotřebitele energií, aby více šetřili. Výsledkem pak má být nižší produkce CO2.  Logika  úředníků je správná v části popisující nárůst cen energií.

Proti přijetí platnosti MSR od 1.1.2019 stála blokační menšina osmi států pod vedením Polska, včetně ČR. A právě někdy v dubnu 2015 Česká republika z této skupiny vycouvala.  Skupina ztratila schopnost blokovat schválení platnosti MSR od 1.1. 2019.  Bylo to v době vlády ČSSD   s ANO  a KDU ČSL.  Ministrem zahraničí byl Lubomír Zaorálek. Takže jmenovitě nám toto zvýšení cen energií zařídil pan Sobotka a jeho ministr zahraničí. 

Co je k tomu vedlo, můžeme pouze spekulovat.  Jedním z důvodů mohla být snaha získat do rozpočtu státu více peněz.  Analytický tým Point Carbon spočítal, že Česko by mohlo díky výnosům z dražších emisních povolenek získat do státního rozpočtu skoro o 50 % finančních prostředků víc. 

Když to shrneme, důvodem nárůstu cen je uměle vyvolaný nedostatek emisních povolenek. Nedostatek uměle vytvořený EU s podporou vlády ČR pana Sobotky.  Je to vlastně takové další nepřímé zvýšení daní. Pokud si někdo dělá seznam všech možných a nemožných daní, může si do seznamu zapsat i zvýšení cen energií přes mechanizmus MSR.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šafránková (SPD): Odmítáme, aby desítky tisíc zaměstnanců byly hozeny přes palubu

18:40 Šafránková (SPD): Odmítáme, aby desítky tisíc zaměstnanců byly hozeny přes palubu

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny dne 20. 1. 2021 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zá…