Pieter (SLK): Silničáři jsou na zimu připraveni, plán údržby je schválen

18.10.2017 20:10

Krajští silničáři jsou připraveni na příchod zimy a s ním spojené údržby komunikací. Radní na včerejším jednání schválili plán zimní údržby silnic ve vlastnictví kraje na nastávající zimní sezónu. Prostřednictvím společnosti Silnice LK a.s. bude sjízdnost zajišťována na 2007 km silnic II. a III. třídy. Dalších 69 km silnic v majetku kraje zůstane neudržovaných.

Pieter (SLK): Silničáři jsou na zimu připraveni, plán údržby je schválen
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Marek Pieter
reklama

Oproti předcházejícím rokům dojde k rozšíření chemické technologie o necelých 90 km. V krajském rozpočtu je letos na zimní období připraveno 56,8 mil. Kč a v odsouhlaseném výhledu na příští rok je částka 125 mil. Kč. Vloni zima stála 126,5 mil. Kč.

„Z celkového počtu 2076 km silnic II. a III. třídy bude 743 km silnic udržováno chemickou technologií, což je oproti předcházejícímu období o 90 km více. Například na základě požadavku Policie ČR bude nově chemickým posypem udržovaný úsek silnice III. třídy z Hodkovic nad Mohelkou přes Záskálí, Dlouhý most do Liberce, který slouží jako objízdná trasa v případě uzavření silnice pro motorová vozidla mezi Turnovem a Libercem. Dále budou nově chemickým posypem udržovány silnice na Jilemnicku,“ říká Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

„Na skladech máme 12 tisíc tun soli a 25 tisíc tun inertního posypového materiálu,“ říká ředitel Silnic LK Petr Šén.

Radní už letos v září schválili nařízení Libereckého kraje, kterým se stanovují úseky silnic, na kterých se pro jejich malý dopravní význam nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. Celková délka úseků silnic II. a III. třídy, na kterých nebude z tohoto důvodu prováděna zimní údržba, je 68,861 km. Proti minulým rokům dojde ke zkrácení neudržovaných úseků o cca 1,4 km.

Stejně jako v předcházejících letech bude na dvanácti úsecích umístěna dopravní značka zimní výbava, kde je nezbytné použití zimních pneumatik. „Tato značka bude nově umístěna na silnici III. třídy v Pasekách nad Jizerou,“ dodává náměstek Marek Pieter.

„Každý, to znamená starostové obcí, dopravci i samotní občané, se mohou podívat na web kraje, kde jsou zveřejněny veškeré informace k zimní údržbě. To znamená, že tady najdou přehled neudržovaných úseků, mapu technologie zimní údržby, ale i kontakty na dispečerská pracoviště,“ uzavírá hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Zimní údržba státních silnic I. třídy v zimním období 2017/2018 na území Libereckého kraje bude zajištěna Sdružením ESAT (EUROVIA CS, a.s., Silnice LK a.s., AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., Technické služby města Liberce). Údržba je rozdělena do tří oblastí, které mají přesah i do sousedních krajů. Zimní údržba na silnicích I. tříd není součástí schvalovaného plánu zimní údržby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan (STAN): Přál bych si, abychom už nežili ve světě, kde lidem nad hlavami lítají rakety

11:20 Rakušan (STAN): Přál bych si, abychom už nežili ve světě, kde lidem nad hlavami lítají rakety

Komentář na facebookovém profilu k událostem v Izraeli a Palestině