Pirát uspěl ve sporu o informace, firmy je musí poskytovat

22. 12. 2016 22:23

Pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský vyhrál soudní spor nad dceřinou společností Pražské plynárenské o poskytování informací. Společnost Pražská plynárenská Servis distribuce, a.s., mu odmítla poskytnout informace o odměnách vedení s tvrzením, že se na ní nevztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím. Městský soud v Praze ale rozhodl, že i tato společnost je tzv. veřejnou institucí a informace poskytovat musí.

Pirát uspěl ve sporu o informace, firmy je musí poskytovat
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Jedná se o průlomový rozsudek. Již dříve Nejvyšší správní soud dospěl ve své rozhodovací praxi k závěru, že obchodní společnosti, které jsou ovládané státem nebo obcemi, musejí informace poskytovat. Tento spor byl ale o tom, zda se tato povinnost vztahuje i na dceřiné společnosti takových společností, protože v nich město přímou účast nemá.

„Rozhodnutí soudu, ve kterém se přiklonil na stranu práva na informace, vítáme. Je to logické rozhodnutí, protože jinak by šlo zákon o svobodném přístupu k informacím jednoduše obcházet zakládáním dceřiných firem,“ shrnuje Adam Zábranský, který se v zastupitelstvu věnuje mimo jiné otevřenosti městských firem, a dodává: „Jsme rádi, že jsme tímto sporem přispěli k otevřenosti veřejných firem vůči občanům.“

Pražská plynárenská Servis distribuce je společnost, jejíž všechny akcie vlastní Pražská plynárenská. Její akcie zase vlastní Pražský plynárenská Holding a akcie holdingu pak hlavní město Praha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Na témata trvale udržitelného rozvoje je třeba upozorňovat neustále

7:36 Bartoš (Piráti): Na témata trvale udržitelného rozvoje je třeba upozorňovat neustále

Předseda Pirátů Bartoš podpořil akci za udržitelný rozvoj na planetě.