Piráti: Andrej Babiš se snaží uniknout střetu zájmů, obracíme se proto na přední nezávislé experty

02.06.2020 7:34 | Zprávy
autor: PV

Podle informací poskytnutých vicepremiérem Janem Hamáčkem dnes Vláda ČR schválila legislativní návrh, který premiérovi Andreji Babišovi usnadňuje schovávat své vlastnictví Agrofertu a přijímat neoprávněně další dotace.

Piráti: Andrej Babiš se snaží uniknout střetu zájmů, obracíme se proto na přední nezávislé experty
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Premiér má prokazatelně rozhodující vliv v koncernu Agrofert, který se může kdykoliv stát opětovně jediným majitelem. Toto zásadní mocenské postavení českého premiéra potvrdily všechny dosavadní nezávislé analýzy. Podle vládou schválené úpravy mají být za majitele fondů považováni správci fondů. Tyto funkce v případě svěřenských fondů Agrofertu plní premiérovi pobočníci.

„Jsem přesvědčen, že Vláda ČR si nemůže svévolně změnit mezinárodně platný termín jako patrně jediná země EU. Návrh navíc neposoudil Odbor kompatibility Úřadu vlády, který má za úkol dohlížet na soulad s evropskou legislativou. Z tohoto důvodu se pirátský analytický tým obrací na nezávislé experty v oblasti evropského práva s žádostí o jejich odborný názor s ohledem na soulad s evropskou směrnicí proti praní špinavých peněz. V téže věci se zároveň obrátíme na Parlamentní institut s žádostí o posouzení kompatibility,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Současné zákony zakazují společnostem z koncernu Agrofert získávat dotace či veřejné zakázky z důvodu střetu zájmů premiéra. Andrej Babiš nicméně asi usoudil, že svůj střet zájmů potvrzený dvěma audity Evropské komise vyřeší přizpůsobením si zákonů k obrazu svému. Své správce svěřenských fondů může pan premiér odvolat, pokud nehájí jeho zájmy. Prokazatelně se nejedná o osoby s rozhodujícím vlivem, což potvrdil i audit Evropské komise,” dodává Bartoš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

A proč tedy zastupujete komunisty?

Když tvrdíte, že ztrátou demokracie a svrchovanosti to končí? Vždyť přesně toho jsme byli svědky právě za komunistů. sám teď tvrdíte, že je to cesta do horoucích pekel, připouštíte tak, že za komunistů to bylo peklo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bureš (ODS): O miliardách nemohou rozhodovat příjemci

21:03 Bureš (ODS): O miliardách nemohou rozhodovat příjemci

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny dne 2. července 2026 k zákonu o obalech