Piráti: Bezpečné Česko v silné Evropě

24.03.2025 19:05 | Monitoring

Piráti představili konkrétní řešení výzev v oblasti obrany, bezpečnosti a energetické soběstačnosti.

Piráti: Bezpečné Česko v silné Evropě
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Navrhují urychlení výdajů na obranu na minimálně 3 % HDP, podporu českého obranného průmyslu prostřednictvím smysluplných výjimek pro obranný průmysl a dále také odstranění byrokracie v nákupech pro armádu, daňových úlev a zrychleného povolovacího řízení, zlepšení podmínek pro vojáky a aktivní zálohy a posílení energetické soběstačnosti investicemi do obnovitelných zdrojů energie. Důraz kladou na evropskou spolupráci v obraně a budování společné evropské obranné síly založené na evropském pilíři NATO.

Česká republika musí zvýšit výdaje na obranu, aby zajistila svou bezpečnost a splnila závazky vůči spojencům. Piráti navrhují urychlení navýšení výdajů na obranu na minimálně 3 % HDP do roku 2030, přičemž zdůrazňují potřebu efektivního a transparentního využití těchto prostředků. „Musíme vyřešit problémy spojené se státními zakázkami na ministerstvu obrany. Je nezbytné zrychlit procesy a zajistit, aby byly zakázky realizovány rychle, bez zbytečné byrokracie, ale také bez korupce. Efektivní obrana vyžaduje rychlé a transparentní nákupy vybavení, které odpovídají potřebám Armády ČR,“ uvedl předseda Pirátů Zdeněk Hřib.

Český obranný průmysl má potenciál stát se klíčovým hráčem v evropském kontextu. Piráti představili konkrétní legislativní kroky, které by podpořily rozvoj tohoto sektoru, včetně smysluplných výjimek, daňových úlev, zrychleného povolovacího řízení a státních záruk na úvěry pro rozšíření výrobních kapacit a export do ostatních evropských zemí. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Vstup do jiné země není nároková záležitost

13:09 Senátor Hraba: Vstup do jiné země není nároková záležitost

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na kritiku pravidel pro vstup na území USA