Piráti: EK potvrdila Babišův střet zájmů, doplňujeme trestní oznámení

26.10.2020 13:21 | Zprávy

Zatímco čeští živnostníci a firmy zažívají nejtěžší krizi za poslední dekády, koncern Agrofert stále více bohatne. Od státu dostává miliardové zakázky. A to i přesto, že Evropská komise podle informací médií znovu potvrdila nepřípustný střet zájmů Andreje Babiše.

Piráti: EK potvrdila Babišův střet zájmů, doplňujeme trestní oznámení
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Stalo se tak v dopise zaslaném Ministerstvu pro místní rozvoj. Premiér má podle ní stále přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Tento závěr již mnohokrát potvrdila Komise i všechny dosavadní analýzy. „Pravděpodobné škody se tímto nezodpovědným jednáním podstatně zvyšují. Pokud Andrej Babiš hodlá pokračovat v politice, tak musí prodat Agrofert. Zakázky a dotace získává Agrofert na úkor poctivých podnikatelů, kteří zákony dodržují. Pirátský analytický tým proto dnes odešle doplnění k trestnímu oznámení,“ komentuje situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš.

V září 2020 se vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy ČR na lesnické práce stala společnost Uniles z koncernu Agrofert. Nedávno pro změnu Vláda projednala návrh podpory pro projekty týkající se útlumu těžby uhlí – podpořen by měl být rovněž projekt společnosti Lovochemie z koncernu Agrofert s rozpočtem přesahujícím 6 miliard korun. Děje se tak navzdory tomu, že zákon znemožňuje, aby dotace a zakázky získávala společnost ovládaná členem vlády. Běžní podnikatelé dodržující legislativu navíc často na takovéto rekordní kontrakty nedosáhnou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Petr Kulhánek byl položen dotaz

Ministr Kulhánek: Nedostatek bydlení neustále roste

To je naprostá pravda, nemyslíte ale také, že naprosté selhání této vlády, když jste 4 roky u moci a výsledek je takový, že přibývá nedostatek bydlení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zwyrtek Hamplová: Dochází  nám evidentně síly a kapacity

10:21 Zwyrtek Hamplová: Dochází nám evidentně síly a kapacity

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dopisu Ministerstvo vnitra Evropské komisi o uprchl…