Piráti: Každý člověk musí mít konečně právo volby

02.07.2020 15:56 | Zprávy

Žijeme ve společnosti, která si vysoce cení svobody, bohužel tato svoboda je nám stále odpírána při rozhodování o konci našeho vlastního života.

Piráti: Každý člověk musí mít konečně právo volby
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Proto jsme společně s poslankyní hnutí ANO Věrou Procházkovou předložili zákon o eutanazii, který by umožnil za přísně kontrolovaných podmínek dospělým lidem v terminálním stádiu smrtelné nemoci zemřít podle jejich přání. Návrh také zavádí, aby měli všichni lidé nárok na paliativní péči.

Je zcela nepřípustné, aby společnost na kohokoliv tlačila, aby opustil tento svět. Na druhou stranu neustále zavíráme oči před určitou skupinou nevyléčitelně nemocných pacientů, kteří touží své trápení ukončit, zemřít klidně a důstojně. Dnes tito lidé nemají legální možnost, jak toho dosáhnout, odpíráme jim tak možnost odchodu ze světa dle jejich přání. Respektive mají možnost složitě vycestovat přes hranice do Švýcarska či jiného státu, který má natolik vstřícné zákony, že vyslyší přání nevyléčitelně nemocného na odchod dle jeho představ.

Na umírání a zejména na umírání na rakovinu či jinou smrtelnou nemoc není nic pěkného. Jde o bolestivý proces plný utrpení. Z toho důvodu jsme se v pracovním týmu zabývali otázkou, jak nemocným lidem nabídnout co největší možnost volby a podpory, ať už rozhodnou o svém osudu jakkoliv. Poprvé jsme definovali právo na paliativní péči, které, jak je předpokládáno, bude mít za výsledek i rozšíření zařízení a služeb paliativní péče. Nicméně je zde i menší počet nevyléčitelně nemocných lidí, kterým paliativní péče nevyhovuje nebo ji nechtějí a jejich přáním je asistovaná smrt.

Návrh zákona řeší i problematiku neadekvátní či marné léčby, která již pacientovi nepřináší prospěch. Stejně tak se zabývá oblastí takzvané paliativní sedace, která je v předkládané legislativě definovaná jako terminální tišení bolesti. Jde o postup spočívající v léčbě pacienta v pokročilém nebo terminálním stádiu závažného a nevyléčitelného onemocnění jakéhokoli původu, jejímž vedlejším účinkem může být zkrácení jeho života. Jedná se o praxi u nás užívanou, která je dosud praktikovaná v šedé zóně a o které se moc nemluví. Z definice se však již jedná o jistou formu eutanázie, neboť úkonem lékaře, tedy podáním vysokého množství sedativ, dojde ke zkrácení života či přímo k smrti. Předložený návrh zákona dává tomuto postupu jasné legislativní mantinely.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sláma (Trikolora): Projev na pietním aktu v Terezíně 2. 5. 2025

10:16 Sláma (Trikolora): Projev na pietním aktu v Terezíně 2. 5. 2025

Je jen pouze na nás jestli si budeme připomínat tragické události naší historie, ctít oběti i hrdiny…