Piráti: Poslanci žádají Čínu, aby nebránila Tchaj-wanu v účasti na summitu WHO

11.05.2019 17:35

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek dnes inicioval dopis generálnímu řediteli Světové zdravotnické organizace (WHO), jejíž vedení vyřadilo Tchaj-wan z účasti na Světovém zdravotnickém shromáždění.

Piráti: Poslanci žádají Čínu, aby nebránila Tchaj-wanu v účasti na summitu WHO
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Poslanci požadují, aby byl Tchaj-wanu zachován status pozorovatele na nadcházejícím 72. Světovém zdravotnickém shromáždění v květnu 2019. Dopis svým podpisem podpořilo 55 poslanců napříč politickými stranami. Připojili se tak k iniciativě Estonska, Lotyšska, Velké Británie, Německa, Slovenska, ale i Kanady, USA a Japonska.

„Jako poslanci České republiky bychom si Vás přáli upozornit na fakt, že Tchaj-wanu je bráněno v účasti na mechanismech, schůzkách a aktivitách Světové zdravotnické organizace (WHO) a tudíž nemá možnost přispívat do mezinárodní komunity,” říká iniciátor dopisu Jakub Michálek.

Tchaj-wan byl vyřazen ze 70. a 71. Světového zdravotnického shromáždění (WHA) v posledních dvou letech a bylo mu zabráněno účastnit se schůzek WHO. ,,Toto rozhodnutí vytvořilo závažné mezery ve světovém systému zdravotního zabezpečení. Není spravedlivé, že 23 milionů lidí na Tchaj-wanu nemá právo na účast v globálním systému prevence před nemocemi na rovnocenné bázi, kterému se těší zbytek světa. Zdravotní problémy nemají hranice,” říká předseda skupiny přátel Tchaj-wanu Marek Benda (ODS), který dopis rovněž podepsal.

„Se schopnostmi Tchaj-wanu, pokročilým výzkumem a pokrokem v prevenci před nemocemi v souladu s Mezinárodními zdravotními regulacemi (IHR), je jeho smysluplná účast ve WHO nanejvýš důležitá pro světovou zdravotní síť. To je také v souladu s politickými cíli EU a jejich členských států a je to v zájmu všech zúčastněných stran,” uzavírá pirátský poslanec Ondřej Polanský, který je předsedou české delegace Meziparlamentní unie.

Dopis generálnímu řediteli Světové zdravotnické organizace (WHO) naleznete ZDE.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): EU se souhlasem Babiše tlačí kvóty na migranty zadními vrátky

16:47 Okamura (SPD): EU se souhlasem Babiše tlačí kvóty na migranty zadními vrátky

Komentář na facebookovém profilu k dokumentu „Nová strategická agenda 2019-2024”