Předseda Pirátů v úvodu shrnul požadavky parlamentních stran v reakci na finální auditní zprávu Evropské komise ke střetu zájmů členů vlády ČR: „Požadujeme zařazení bodu na jednání Sněmovny s cílem uložit vládě úkol na zveřejnění závěru finálního auditu Evropské komise, neboť zde je jasný veřejný zájem. Vyzýváme rovněž členy vlády, aby jejich ministerstva a příslušné orgány dodržovaly české zákony a nařízení Evropské unie ke střetu zájmů. Dále vyzýváme Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo financí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR k součinnosti s dočasnou komisí Senátu, které se audity Evropské komise ve věci střetu zájmů premiéra Babiše zabývá. V našich požadavcích se obracíme také na ministry ČSSD, po kterých chceme, aby přijali osobní zodpovědnost, učinili kroky ke zveřejnění auditu a hájili tak české zájmy. Jsou to zájmy českých občanů, s jejichž prostředky stát i Evropská unie hospodaří a firem a podnikatelů, kteří v souladu se zákony čerpají evropské prostředky.” Dodal také, že právě předsedu ČSSD zval na jednání předsedů sněmovních stran, nicméně bez jakékoliv reakce.
Ivan Bartoš dále zdůraznil dva zákony v oblasti digitalizace, které mají jít do třetího čtení již ve středu, a to využití bankovní identity pro komunikaci s úřady a digitální technickou mapu. Oba zákony vznikly ve skupině politiků a odborníků pod Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj vedeným Ivanem Bartošem ve spolupráci se soukromým sektorem a ministerstvy. „Bankovní identita je nástroj, který umožňuje občanům přístup k již státem poskytovaným digitálním službám. Využívá právě přihlašování přes internetové bankovnictví, které má k dispozici již asi pět milionů občanů. Digitální technická mapa má umožnit přesnější územní plánování, zjednodušit stavební řízení a zefektivnit procesy veřejné správy,” vysvětlil Bartoš.
Zákon o státním rozpočtu okomentoval poslanec Mikuláš Ferjenčík: „Piráti přišli s několika pozměňovacími návrhy, hlavní je úsporný balíček snižující výdaje státu o 12,7 miliardy korun. Z toho bychom chtěli financovat větší investice do výstavby a oprav železniční infrastruktury, tam chceme navýšení o 6 miliard korun a zvýšení platů učitelů. Bez podpory těchto návrhů Piráti návrh státního rozpočtu jako celek nepodpoří. Považujeme za problematické, že rozpočet vzniká setrvačností bez víceletého plánování a bez vyhodnocování účelnosti jednotlivých investic.”

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV