Piráti: Praha kvůli zastaralým smlouvám ročně přichází o dvacet milionů

09.03.2017 10:18

Nemovitý majetek ve vlastnictví hlavního města Prahy spravuje několik firem. Nejvýznamnější z nich jsou Liga-servis, SOLID a CENTRA, které pražské byty a nebytové prostory spravují na základě smluv z konce minulého století. Piráti zjistili, že někteří z nich za své služby dostávají několikanásobně větší odměnu než ostatní, a Praha tak ročně přichází přibližně o 20 milionů korun.

Piráti: Praha kvůli zastaralým smlouvám ročně přichází o dvacet milionů
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Praha má se správcovskou „velkou trojkou“ uzavřené smlouvy na správu bytů a nebytových prostor z roku 1996. Jednotlivé smlouvy se liší pouze v ceně za správcovské služby. Ty jsou různé v závislosti na typu a celkové ploše spravovaných prostor, ale výrazně se liší i mezi jednotlivými správci. „Nejvíce mě překvapilo, že Liga-servis a SOLID si účtují za správu nebytových prostor asi sedminásobně vyšší částky než CENTRA. Tak velký rozdíl považuji za absurdní,“ shrnuje hlavní zjištění analýzy, kterou Piráti vypracovali, její autor a pražský zastupitel Adam Zábranský. A pokračuje: „Další podivností je uzavření dodatků ke smlouvám z roku 2004, podle kterých došlo k zásadní změně výpočtu odměny za správu bytů. Na té nejvíce vydělala CENTRA, které se odměna za správu bytů zhruba ztrojnásobila.“

Piráti navrhují, aby se správcovské smlouvy přesoutěžily. „Smlouvy na správu městských nemovitostí Praha uzavřela už před 20 lety a od té doby se změnily jen jednou ve prospěch správcovských společností. I z pouhého porovnání současných smluv mezi sebou je zřejmé, že minimálně některé z nich jsou pro Prahu značně nevýhodné,“ vysvětluje Adam Zábranský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Nemám nic proti tomu, aby umělci měli řádně zaplaceno za svou práci

9:10 Senátor Valenta: Nemám nic proti tomu, aby umělci měli řádně zaplaceno za svou práci

Už to pořádné létá. Skladatel a zpěvák slavné kapely Olympic Petr Janda se opřel do senátora Ivo Val…