Piráti: Stop zbytečnému nošení dokladů i krizová pomoc přes internet

12.11.2020 10:31 | Zprávy
autor: PV

Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Sněmovny schválil na úterním jednání pozměňovací návrhy Pirátů k tzv. balíčku DEPO. Směřují k větší digitalizaci služeb státní správy. Díky Pirátům by u sebe například řidiči nemuseli mít během cest řidičský průkaz, ale stačila by jen občanka. Nově by se také sociální krizová pomoc mohla poskytovat i elektronicky.

Piráti: Stop zbytečnému nošení dokladů i krizová pomoc přes internet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Profant

Při projednávání vládní novely zákonů souvisejících s elektronizací postupů orgánů veřejné moci, tzv. DEPO, podpořil výbor mimo jiné možnost, aby u sebe řidiči i při cestách po Česku nemuseli mít řidičský průkaz. Při případné policejní kontrole by stačila občanka. „Již dnes je policie schopna si údaje dohledat, není důvod nutit občany, aby si s sebou vozili další kartičku navíc,” odůvodňuje návrh jeho předkladatel a předseda podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant.

Výbor podpořil i další návrhy předkládané Piráty. Poslanci a poslankyně schválili zveřejňování otevřených dat o dotacích poskytovaných ze státních fondů. Prošel také návrh poslankyně Olgy Richterové a poslance Martina Jiránka, který rozšiřuje možnosti poskytování sociální krizové pomoci. „Chci vedle telefonické pomoci umožnit poskytovat pomoc i prostřednictvím elektronické komunikace. To reflektuje realitu: lidé dnes mnohem více využívají emaily, chaty, videohovory a podobně. V době pandemických opatření je vhodné, aby sociální služby, krizové linky a podobně nemusely svou práci přizpůsobovat zastaralému znění zákona, dosud zmiňujícímu pouze vzdálenou komunikaci telefonickou," vysvětlila svůj návrh Richterová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Podvody s dávkami

Vy fakt věříte tomu, že se u nás s dávkami nepodvádí? Že to nedělá řada občanů ČR? Že je nezneužívá? Spíš než komentovat, že se to děje, nemyslíte, že by bylo přínosnější, kdybyste přišel s tím, jak tomu zamezit? Víte to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Obrana ČR v příštích letech - méně hesel, více schopností

9:15 Vích (SPD): Obrana ČR v příštích letech - méně hesel, více schopností

Debata o obraně České republiky je často zatížena emocemi, symboly a politickými nálepkami. Přitom b…