Piráti: Zahrádkářský zákon prošel Sněmovnou, přispěje k zadržování vody a zlepšení stavu městské zeleně

21.01.2021 16:26

Sněmovna včera schválila zahrádkářský zákon zabývající se zahrádkářskými koloniemi, jehož spolupředkladatelem je pirátský poslanec Jan Pošvář.

Piráti: Zahrádkářský zákon prošel Sněmovnou, přispěje k zadržování vody a zlepšení stavu městské zeleně
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Zákon přispěje k zadržování vody a celkovému zlepšení stavu městské zeleně a klimatu ve městech. Zahrádky také podporují samozásobitelství, jehož význam v době ekonomické krize roste. Podle Pirátů znamená zákon pro zahrádkáře především zanesení právní jistoty a ochrany, zejména před tlakem developerů vůči zahrádkářským osadám.

„Zvlášť teď v době pandemie je zahrádka jakousi oázou klidu a bezpečnou zónou. Nesmi´me pak zapomi´nat na prˇi´nosy, jezˇ pro zahra´dka´rˇe znamena´ mozˇnost samoza´sobit se na zahra´dce potravinami. V krajním případě jde o schopnost zahra´dky zcela v tomto ohledu nahradit trh. Zahra´dkářské osady jsou soucˇa´sti´ syste´mu meˇstske´ zeleneˇ, pomáhají tak ve městě zadržovat vodu a ochlazovat okolí v parných letních dnech. Zejména v současné době, kdy se v létě obvykle potýkáme s vlnami sucha je třeba i tuto zeleň chránit,“ uvedl Jan Pošvář, který podobu zahrádkářského zákonu průběžně konzultoval s Českým zahrádkářským svazem. „Konečně se nám povedlo schválit zákon, který je na západě již desítky let standardem. Zahrádkáři neměli doposud žádné jistoty, žádné právní ukotvení jejich činnosti a s tím i nějakou související ochranu „na míru“. Přitom zahrádkaření je významná činnost, která má pozitivní dopady na celou společnost,“ dodal Pošvář.

Schválení zahrádkářského zákona je pro Piráty významným krokem k ochraně zahrádkářských osad před tlakem developerů, což byl jeden z programových bodů, se kterými Piráti vstoupili v roce 2017 do Sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Po roce zmatečných příkazů a zákazů je třeba přestat lidi strašit

22:48 Richterová (Piráti): Po roce zmatečných příkazů a zákazů je třeba přestat lidi strašit

Pozdě ale přece, vláda na své dnešní schůzi schválila Piráty dlouho prosazovaný motivační příspěvek …