Piráti se dnes budou premiéra opět ptát, kdy začne chodit do práce

30.01.2020 10:02 | Zprávy
autor: PV

Piráti se nehodlají spokojit se strohou reakcí premiéra Andreje Babiše na dotazy pirátského klubu, zda hodlá do konce volebního období začít respektovat parlamentní demokracii v zemi a tedy se začít účastnit interpelací ve Sněmovně.

Piráti se dnes budou premiéra opět ptát, kdy začne chodit do práce
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Premiéra se proto dnes v rámci písemných interpelací Piráti opět dotáží, zda začne dolní komoru, které se má zpovídat, respektovat. Písemná odpověď předsedy vlády, která uvádí, “že se v roce 2020 na interpelacích určitě potkáme”, je pro Piráty více než neuspokojivá. „To si máme odpověď vyložit tak, že pan premiér dorazí jednou za rok? To bychom pak uvítali, kdyby nám sdělil alespoň měsíc své plánované účasti,” říká předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Od počátku současného volebního období dodnes se uskutečnilo celkem 24 termínů písemných interpelací s dotazy na premiéra, ten ale dorazil pouze třikrát. „Poslanci, kteří chtějí vyslovit nesouhlas či reakci na odpověď na písemnou interpelaci, tak v podstatě nemají možnost uplatnit právo na rozpravu a nechat Sněmovnu hlasovat o stanovisku k interpelaci. To popírá celý smysl interpelací, klíčového prvku kontroly vlády Sněmovnou, jíž je vláda v parlamentní demokracii odpovědná,“ uvedl Ivan Bartoš, šéf Pirátů. Zato poslanec musí třeba 10 měsíců čekat, jestli náhodou premiér nepřijde, a pokud poslanec jednou chybí, tak mu interpelace propadne.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

13:02 Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k debatě kolem ČT.