Plamínková (STAN): Ve spojení s Mayors Adapt vidím veliký potenciál k řešení klimatických změn jako jsou vlny horka, povodně a nedostatek srážek

15.03.2016 18:29

Hlavní město Praha se letos připojilo k iniciativě Evropské unie Mayors Adapt a zavázalo se vypracovat strategii přizpůsobování změně klimatu.

Plamínková (STAN): Ve spojení s  Mayors Adapt vidím veliký potenciál k řešení klimatických změn jako jsou vlny horka, povodně a nedostatek srážek
Foto: STAN
Popisek: Jana Plamínková

Praha se stala členem celoevropské iniciativy s cílem přizpůsobování se probíhajícím změnám klimatu poté, co byl na základě usnesení Rady hl. m. Prahy primátorkou Adrianou Krnáčovou podepsán přístupový dokument Mayors Adapt. Město se tímto krokem zavázalo vytvořit do ledna 2018 vlastní adaptační strategii. Hlavními nositeli tohoto úkolu jsou Odbor ochrany prostředí a Institut plánování a rozvoje, které již zahájily konzultace a spolupráci s dalšími odborníky z veřejného i soukromého sektoru.

Z přistoupení hl. m. Prahy k iniciativě Mayors Adapt dále vyplývá závazek pravidelně sledovat a hodnotit proces a průběh adaptačních opatření a vypracovat pravidelné hodnotící zprávy. Vše probíhá pod dohledem radní pro životní prostředí Jany Plamínkové. „V přistoupení hlavního města k iniciativě Mayors Adapt vidím veliký potenciál k řešení klimatických změn, jako jsou vlny horka, povodně a nedostatek srážek, které Prahu potrápily nejvíce. Zároveň jde Praha dobrým příkladem pro další města v České republice, které by připojení se k iniciativě a vytvoření vlastních adaptačních strategií mohlo inspirovat,“ uvedla radní Plamínková. Praha tak po vzoru dalších evropských metropolí dala jasně najevo, že jí otázka změny klimatu není lhostejná a přizpůsobení se těmto procesům považuje za klíčové k udržení a posílení kvality života a životního prostředí na svém území.

O Mayors Adapt
Mayors Adapt je celoevropská iniciativa realizovaná jménem Evropské komise, jejímž cílem je zapojit města a podpořit je v přizpůsobování se změně klimatu. Byla spuštěna v březnu 2014 v rámci Paktu starostů a primátorů, stěžejní evropské iniciativy zaměřené na aktivní zapojení měst do zmírňování změny klimatu. Mayors Adapt rozšiřuje činnosti, kterým se již města věnují v rámci Paktu starostů a primátorů, a podněcuje je k uceleným a jednotným krokům v oblasti změny klimatu. V současnosti čítá iniciativa 149 signatářů z 25 zemí a zdůrazňuje tak reálnou potřebu přizpůsobování měst na lokální úrovni. Výčet signatářů zahrnuje několik hlavních měst (Kodaň, Madrid, Lisabon, Stockholm, Dublin, Bratislava, Reykjavík), velké metropole i malé obce a další se stále připojují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.