Poc (ČSSD): Evropská komise mění kurz

09.06.2016 12:22 | Zprávy

V úterý 7.6. proběhla v Evropském parlamentu debata o vnějších aspektech migrační agendy. Od místopředsedy Evropské komise Timmermanse, vysoké představitelky Mogherini i lídrů frakcí v Evropském parlamentu zazněla slova jako zaměření se na řešení na místě, změna paradigmatu, změna přístupu, byli jsme krátkozrací a podobně. Názor, který Česká republika razí již od samotného začátku, a to že řešení musí spočívat v zemích původu a že je třeba se zaměřit na účinnou pomoc těm zemím, ze kterých migranti přicházejí, konečně zaznívá i z Bruselu.

Poc (ČSSD): Evropská komise mění kurz
Foto: archiv PP
Popisek: Pavel Poc (ČSSD)

Skutečné řešení migrační krize není na území Evropské unie. Evropská unie je pohostinná, je solidární, ale má také povinnosti ke svým občanům a musí se postarat o jejich zaměstnanost, jejich práci a jejich sociální situaci, a to musí být prioritou. Jakékoli integrační snahy nelze činit na úkor Evropanů. Konečně jasně zaznělo, že řešení migrační krize musí být nalezeno v zemích původu, to je něco, co česká vláda tvrdí od samotného počátku. Nyní to tedy Frederica Mogherini nazvala změnou paradigmatu.

Vyjádření místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse (NL) a vysoké představitelky EU pro zahraniční vztahy Frederiky Mogherini se týkalo tak zvaného Migračního kompaktu, tedy vnějších aspektů Evropské migrační politiky. Obsah vyjádření obou představitelů Evropské komise i předsedů politických frakcí v Evropském parlamentu naznačoval významné změny evropské migrační politiky, které bychom právě doma v ČR měli vnímat pozitivně a na evropské politické scéně využít tohoto momentu pro prosazení vlastních představ o řešení migrační krize.

Migrace je globální problém

I najzavilejšímu euroskeptikovi musí být jasné, že migraci prostě nelze řešit samostatně. Možná, že pár stovek lidí lze zastavit někde na případně obnovených hranicích, ale pokud půjde o tisíce nebo desítky tisíc lidí, situaci musí evropské země řešit společně. Na konci nějakého pokusu o individuální řešení je totiž přesně to, čeho se všichni obávají: chaos a přehazování migrantů z jedné země do druhé. Jedná se o téma globální zodpovědnosti. Nesmí se mu vyhýbat žádné země, zejména jde o téma pro Afriku a tím pádem také téma pro nadcházející summit OSN.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…