Evropě, která je momentálně zmítána nejen migrační, ale i bezpečnostní krizí, tak bude konkrétně věnováno potřebných 155 miliard eur. Tuto částku považuji za velmi dobrý výsledek, jelikož původní návrh Evropského parlamentu počítal s částkou jen o 2 miliardy vyšší. Platební strop byl naopak tradičně nastaven na částku daleko nižší, a to 143,89 miliard eur.
Je velmi potěšující, že kromě výrazného navýšení závazků k řešení migrační krize došlo i k navýšení programů zaměřujících se na zvýšení zaměstnanosti a podporu výzkumu a vývoje. Částečně si tak mohou oddechnout čeští vědci i jejich zahraniční kolegové. Parlamentu se totiž podařilo vyjednat mírné navýšení prostředků pro Horizont 2020. Tento evropský program pro podporu vědy a výzkumu totiž v minulosti i přes náš protest utrpěl značnými škrty způsobenými vznikem Junckerova investičního balíčku. Nově tak budou vědci moci v příštím roce čerpat prostředky až ve výši téměř 10 miliard eur.
Potřebného navýšení se dočká i evropský vzdělávací program Erasmus+, který v rámci tohoto programovacího období může zlepšit výchozí pozici na pracovním trhu až 4 milionům mladých Evropanů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV