Poc (ČSSD): Letní čas opět na tapetě

09.04.2015 16:12 | Zprávy

Už přes týden máme na hodinkách posunuté ručičky ciferníku a je mi jasné, že za půl roku znovu přijde někdo s touhle mediálně zajímavou lapálií.

Poc (ČSSD): Letní čas opět na tapetě
Foto: archiv PP
Popisek: Pavel Poc (ČSSD)

Tady v Evropském parlamentu se na tom tradičně pasou čeští poslanci za KDU - ČSL. Dříve to byla oblíbená kratochvíle paní Roithové, nyní převzali štafetu pánové Svoboda a Zdechovský.

Protože se kolem toho opět vyrojila spousta nepřesností a nesmyslů, pokládám za potřebné alespoň některé uvést na pravou míru. Na média, co do reálných informací, už dávno nespoléhám, tak to zkusím touto formou.

Předně a ze zkušenosti je třeba říct, že tak zvaný letní čas není výmyslem Evropské unie. Letní čas začaly zavádět dnešní členské státy samostatně a to dávno před vznikem EU. Poprvé byl zaveden během První světové války v roce 1916, a to v Německu, Rakousko-Uhersku, Anglii a Švédsku. Podobně zareagovaly i USA, ale ani zde pokus nepřežil samotnou První světovou válku.

Znovu byl letní čas zaveden v důsledku úsporných opatření za II. světové války a fungoval vlastně až do roku 1949. Kreativní poválečný režim dokonce zavedl světově unikátní zimní čas, kdy se hodinky v zimě posunovaly o hodinu dozadu. To však zaniklo hned v roce 1947. Definitivně byl letní čas u nás zaveden v roce 1979.

V ostatních evropských zemích to vypadalo v podstatě stejně a dnes platí letní čas v celé Evropě snad s výjimkou Islandu, Ruska, Běloruska a části Grónska.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Vážená paní exministryně

nedávno jste prohlásila, že USA jsou náš největší spojenec. Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Bělorusko John Coale právě Evropany vulgárně označil za „bandu sr*čů“. Co tomu říkáte, když o Vás takto mluví Váš největší spojenec? Petr Kryl

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zálom (Svobodní): Kupka? Vždyť ODS daně zvedala a lidem se hrabala v kapsách

22:14 Zálom (Svobodní): Kupka? Vždyť ODS daně zvedala a lidem se hrabala v kapsách

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke snížení spotřební daně za pohonné hmoty.