Poc (ČSSD): Tabáková směrnice po prvním kole

11.07.2013 7:45

Přes veškeré snahy tabákového průmyslu oslabit návrh Komise na snížení atraktivnosti kouření pro mladé lidi, schválil dnes výbor Evropského parlamentu pro veřejné zdraví hladce všechny zásadní body návrhu "tabákové směrnice". Pro hlasovalo padesát europoslanců, třináct hlasovalo proti a osm se zdrželo hlasování.

Poc (ČSSD): Tabáková směrnice po prvním kole
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

Poslanci sice nepodpořili návrh na zavedení jednotného balení cigaret, přiklonili se ale k návrhu Komise, která požadovala, aby kombinovaná zdravotní varování zabírala 75 % plochy krabiček cigaret. Stejný požadavek bude platit i u obalů tabáku k ručnímu balení.

Výbor ENVI také podpořil návrh na zákaz slim cigaret, mentolových a dalších příchutí anebo přeshraničního prodeje tabákových výrobků přes internet. Elektronické cigarety, které patřily k nejvíce kontroverzním tématům nebudou zakázány, budou ale podléhat legislativě v oblasti léčivých přípravků, aby byla zajištěna jejich bezpečnost a účinnost.

"Výsledek hlasování ve výboru podle mého názoru vyplývá především z toho, že navržená opatření jsou dobře podložena výsledky studií a odborných expertíz. Při hlasování v plénu budou víc ve hře politické vlivy, stejně jako při vyjednávání konečného kompromisu později s Evropskou radou," komentuje hlasování europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

O dnes odhlasovaném návrhu budou v září ve Štrasburku hlasovat všichni europoslanci.

Tento výsledný text pak bude vyjednávacím stanoviskem Evropského parlamentu při jednáních s Radou (ta svoje vyjednávací stanovisko schválila minulý měsíc). Evropský Parlament bude na jednáních zastupovat zpravodajka Linda McAvan a Radu, neboli členské státy, bude reprezentovat předsedající stát Litva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ČSSD

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zachránili jsme úrodnou půdu ve Hněvotíně

6:27 Jurečka (KDU-ČSL): Zachránili jsme úrodnou půdu ve Hněvotíně

Komentář na facebookovém profilu ke spolupráci se Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj