Pojezný (KSČM): Nápady ministryně Valachové

07.04.2016 15:46 | Zprávy
autor: PV

České školství dostává v posledních dvou dekádách pořádně zabrat. O celkovém snižování úrovně byly již popsány stohy papíru. Hlavní důvod je ovšem zřejmý. Pokud poklesl počet narozených dětí a místa na středních i vysokých školách zůstala, je jasné, že k tomu, aby byla obsazena, školy sáhnou i po studentech, kteří by se na danou úroveň dříve nedostali. Pokud bude současný systém nastavený pouze na mechanickém přidělování peněz na žáka, budou ředitelé škol nuceni i dále plnit třídy. Často i žáky, kteří na té či oné škole nemají co dělat.

Pojezný (KSČM): Nápady ministryně Valachové
Foto: kscm.cz
Popisek: Poslanec KSČM Ivo Pojezný

Velké téma, týkající se školství, je v posledních týdnech a měsících tzv. inkluze. Ministerstvo školství prosazuje, aby do klasických tříd základní školy byli zařazeni i žáci a žákyně s lehkým mentálním postižením. Nejen, že tyto kroky jsou uspěchané a základní ani speciální školy spolu s kantory na ně nejsou připraveny, ale pochybný je též výsledek takové inkluze. A čerpám přitom i ze své mnohaleté praxe ve speciálním školství, kdy mohu s klidným srdcem říct, že speciální a praktické školy vůbec ze žáků nedělají občany druhé kategorie. Naopak. Snaží se je v maximální možné míře připravit na plnohodnotný praktický život.

Troufnu si také říci, že své radosti prožívají děti s lehkým mentálním postižením právě na oněch speciálních školách, neboť zde mohou vyniknout v různých směrech – jeden ve sportu, druhý v početních operacích, třetí v pracovních činnostech atd. Jejich zařazení do klasických tříd je o tyto radosti může připravit, nehledě na posměch, kterému mohou být ze strany svých zdravých vrstevníků vystavěni. Samozřejmě takový zásah do vzdělávacího systému bude mít další dopad i na výše zmiňovanou úroveň celého školství. Už nyní se objevují hlasy, že nám díky inkluzi vyroste v rámci základního školství síť soukromých škol, kam budou rodiče posílat své děti, aby jim zajistili alespoň nějakou úroveň znalostí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

20:05 Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…