Polanský (Piráti): Vláda rezignovala na boj s korupcí, akční plán je nedostatečný

11.03.2019 22:00

Komentář pirátského poslance Ondřeje Polanského k Akčnímu plánu boje s korupcí na rok 2019

Polanský (Piráti): Vláda rezignovala na boj s korupcí, akční plán je nedostatečný
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Vláda Andreje Babiše rezignovala na skutečný boj s korupcí a vysloužila si ostrou kritiku ze strany protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO), protikorupčních nevládních organizací a taky celé řady expertů a analytiků. Dnes měla vláda příležitost se odrazit od dna a vrátit „Akční plán boje s korupcí na rok 2019“ k přepracování, namísto toho však dokument schválila. Plán přitom navzdory názvu rozhodně není akční a těžko v něm lze dohledat upřímnou snahu omezit korupci. Pokud by se korupci podařilo účinně omezit, bylo by možné nasměrovat získané prostředky na podfinancované oblasti – například školství, kulturu či rozvoj dopravní infrastruktury.

„Akční plán boje s korupcí na rok 2019“ je přehnaně obecný, navíc obsahuje kroky, ke kterým je vláda donucena evropskými předpisy. Patrné je to u implementace směrnice proti praní špinavých peněz. Piráti již v minulém roce předložili návrh na zavedení veřejného rejstříku skutečných majitelů, který je nyní neveřejný a poloprázdný. Tento pirátský návrh požadoval, aby získání dotace bylo podmíněno zveřejněním skutečných majitelů v tomto rejstříku. Bohužel vládnoucí strany tento návrh nepodpořily, akční plán vlády je v této oblasti velice obecný a nejistý. Dokument je taktéž velice nekonkrétní k přijetí zákona na ochranu oznamovatelů – bohužel vláda schválila návrh, na základě kterého by o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání rozhodoval úřad podřízený Ministerstvu spravedlnosti ČR, což je zcela neakceptovatelný krok. Dokument neobsahuji ani základní informace v oblasti spuštění projektů eSbírky či eLegislativy.

V posledním roce jsme mohli pozorovat, jak hnutí ANO blokovalo přijetí nominačního zákona, který předložili Piráti s tím, že nakonec tento návrh předložil Andrej Babiš v dosti omezené podobě. Analogicky vláda blokovala pirátský návrh zaměřený proti kumulaci funkcí. Vláda se pokusila rovněž prosadit v rámci rozšíření pravomoci NKÚ nesmyslné výjimky pro ČEZ, kdy by výsledné kontrolní akce v případě ČEZu nebyly vůbec zveřejněné. Takto si opravdu akční protikorupční práci Piráti nepředstavují. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Musíme dát větší motivaci spotřebitelům vracet PET lahve

17:44 Jurečka (KDU-ČSL): Musíme dát větší motivaci spotřebitelům vracet PET lahve

Projev na 54. schůzi Parlamentu České republiky dne 7. července k návrhům k vládnímu návrhu zákona,…