Pospíšil (TOP 09): Novela zákona oslabuje práva klientů

23.10.2014 17:30

Europoslanec Jiří Pospíšil podává interpelaci Evropské komisi kvůli české novele zákona o elektronických komunikacích.

Pospíšil (TOP 09):  Novela zákona oslabuje práva klientů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Senát ČR na svém včerejším jednání schválil návrh novely zákona o elektronických komunikacích, na základě kterého dojde ke zhoršení postavení českých spotřebitelů a drobných podnikatelů vůči mobilním operátorům.

Novela mimo jiné výrazně oslabuje práva klientů, kteří nejsou spotřebiteli, na předčasné odstoupení od účastnické smlouvy uzavřené na dobu určitou, aniž by jim za to hrozila sankce.

To se dotkne v prvé řadě živnostníků a malých a středních podnikatelů, kteří budou ve vztahu k operátorům ve velmi nevýhodném postavení, horším než mají spotřebitelé. Stejně tak budou práva spotřebitelů a ostatních účastníků omezena v situaci, kdy operátor jednostranně změní své smluvní podmínky. Dosud měl zákazník v případě, že operátor změnil některé z taxativně vymezených podstatných náležitostí smlouvy, oprávnění smlouvu ukončit bez sankcí. Nově však již zákon nebude uvádět, které náležitosti smlouvy jsou podstatné, a bude tak záležet především na pohledu operátora. To přináší zákazníkům značnou právní nejistotu, protože jistě jen malá část z nich podstoupí proces stížnosti k Českému telekomunikačnímu úřadu.

Předseda ČTÚ i řada jiných odborníků opakovaně upozorňují, že Parlamentem přijatý návrh novely je v rozporu s právem Evropské unie.

Obrátil jsem se proto dnes na Evropskou komisi s interpelací, ve které jsem Komisi požádal o posouzení souladu této změny zákona s obsahem evropské směrnice o univerzální službě a o nastínění dalších kroků Komise, pokud ta shledá mezi zákonem a směrnicí rozpor.

Jiří Pospíšil, poslanec Evropského parlamentu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Pospíšil

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farhan (ANO): Ten zákon provází neskutečný chaos

21:10 Farhan (ANO): Ten zákon provází neskutečný chaos

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…