Pospíšil (TOP 09): S.r.o. s jediným společníkem zjednoduší podnikání v zahraničí

04.12.2014 15:37

Tisková zpráva europoslance Jiřího Pospíšila ke směrnici o společnosti s ručením omezeným s jediným společníkem

Pospíšil (TOP 09): S.r.o. s jediným společníkem zjednoduší podnikání v zahraničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele dnes na svém bruselském zasedání projednal mj. návrh směrnice o společnosti s ručením omezením s jediným společníkem, která by měla být určitou alternativou vůči statutu evropské soukromé společnosti (SPE).

Předložený návrh jsem podpořil, neboť přináší zjednodušení podnikání v zahraničí pro všechny potenciální zakladatele, a zejména pak pro malé a střední podniky. Navrhovaná právní forma by se měla řídit stejnými pravidly ve všech členských státech, společnosti by měly unifikované stanovy, díky čemuž by zakladatel výrazně ušetřil na právním a daňovém poradenství. Založení s.r.o. s jediným společníkem by mělo být možné online.

Hlavním bodem dnešní debaty však byla otázka vymezení základního kapitálu společnosti. Osobně jsem k tomuto tématu vystoupil a podpořil jsem variantu, aby výše základního kapitálu společnosti byla pouze symbolická, tzn. v tomto případě 1 euro. Jako ministr spravedlnosti jsem vždy podporoval snížení základního kapitálu u s.r.o. z tehdejších 200.000 Kč na 1 Kč, což se díky novému zákonu o obchodních korporacích podařilo, a jsem přesvědčen, že je to správné řešení.

Základní kapitál totiž neřeší případné závazky společnosti vůči třetím osobám (věřitelům), ale naopak je případně předmětem různých spekulací, machinací a fiktivních ukazatelů. Často je tak základní kapitál společnosti spíše administrativní položkou, která komplikuje zahájení podnikání pro drobné živnostníky, a nikoliv ochranou pro třetí osoby. Namístě je tedy spíše stanovit efektivní způsoby ručení společníků za dluhy společnosti, než je svazovat hned na začátku jejich podnikání.

Jiří Pospíšil

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: TOP 09

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN: Česku hrozí sankce kvůli nedostatečné recyklaci

7:37 STAN: Česku hrozí sankce kvůli nedostatečné recyklaci

Vládní zákon o odpadech neobsahuje konkrétní nástroje, kterými by splnil recyklační cíle Evropské un…