Pošvář (Piráti): Agrokoncerny skupují půdu jako jednu z nejlepších investic zejména kvůli dotacím

18.11.2018 13:54

Poslanec Pirátů Jan Pošvář, člen zemědělského výboru, uspořádal kulatý stůl na téma dostupnosti půdy pro zemědělce. Cílem debaty bylo zhodnocení současného stavu, zejména ve vztahu k malým a začínajícím zemědělcům.

Pošvář (Piráti): Agrokoncerny skupují půdu jako jednu z nejlepších investic zejména kvůli dotacím
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Jan Pošvář (Piráti)
reklama

Debaty se zúčastnili zástupci organizací, které reprezentují všechny skupiny zemědělců – nechyběli Petr Klos, předseda Svazu vlastníků České republiky, nebo Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu České republiky. Rozprava se následně vedla hlavně nad novelou zákona o zemědělství, která chce zavést předkupní právo, se kterým Piráti zásadně nesouhlasí.

„Mladí farmáři mají problém získat půdu. Agrokoncerny skupují půdu jako jednu z nejlepších investic zejména kvůli dotacím. Běžně lze získat až deset tisíc korun na jediný hektar,“ uvedl na semináři Jan Pošvář, který se problému dostupnosti půdy věnuje dlouhodobě.

Diskuse se vedla hlavně nad novelou zákona o zemědělství. Návrh zákona má podle některých přinést omezení práv vlastníků zemědělské půdy při prodeji a zároveň nepřiměřené zvýhodnění zemědělských subjektů na úkor vlastníků. Mnozí účastníci odkazovali na právní systém v okolních zemích. Na Slovensku se poslanci Národní rady před několika lety pokusili předkupní právo zavést, ale neúspěšně. Ústavní soud rozhodl, že takový zákon nevyhovuje slovenskému právnímu řádu.

Výsledkem jednání kulatého stolu bylo zejména vyjasnění několika velice rozdílných pohledů na danou problematiku. Všichni přítomní se shodli na tom, že toto setkání není poslední, protože nedostupnost půdy pro zemědělce je v Česku velkým problémem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Zdravotně postižené občany hájíme ze všech sil

22:30 Okamura (SPD): Zdravotně postižené občany hájíme ze všech sil

Komentář na facebookovém profilu k příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením