Předseda zelených v Ostravě, Jiří Klega, nominován právníkem roku

19.01.2016 7:26

Předseda zelených v Ostravě, advokát Jiří Klega, byl nominován na prestižní ocenění Právník roku 2015.

Předseda zelených v Ostravě, Jiří Klega, nominován právníkem roku
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

V minulém roce mimo jiné navrhl zásadní změnu způsobu ustavení advokátů. Od dubna roku 2015 jsou totiž advokáti na návrh Jiřího Klegy (SZ), pokud je nutné, kontaktování telefonicky a ustanovováni pouze soudními osobami, a to ze dvou konkrétních a předem určených telefonních čísel.

V případě obhajoby ex offo musí totiž soudce kontaktovat advokáta telefonicky s nabídkou nutné obhajoby. V rukou má seznam advokátů a ví, který je v příslušném seznamu na řadě. Pokud se mu nedovolá, pokračuje v seznamu dál. To byla dřívější praxe. Mnoho advokátů však s takovým systém spokojeno nebylo a čekání na telefon považovali právníci rovnou za ztracený čas. Systém totiž mohl být podle advokátů snadno obcházen (soud mohl vždy argumentovat tím, že se konkrétnímu právníkovi v seznamu prostě nedovolal), přestože vychází z trestního řádu. Kauzy pak často přednostně dostávali „známí právníci“. Na podnět Jiřího Klegy se stížnostmi začala zabývat i Česká advokátní komora.

Celou anketu organizuje Česká advokátní komora se společností Epravo.cz. Dalšími spolupracujícími institucemi jsou například Notářská komora ČR, Exekutorská komora ČR nebo Soudcovská unie ČR. Ocenění získávají skleněnou plastiku sv. Yva, který je podle tradice patronem všech právníků, ale také soudců, advokátů a notářů.

V loňském roce Jiří Klega organizoval mimo jiné měření kvality ovzduší ve Vratimově, dříve poskytl pomoc například seniorům, kteří se dostali do problémů, když se stali obětmi nákupu u tzv. šmejdů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herman (KDU-ČSL): 15. březen 1939 varuje

22:18 Herman (KDU-ČSL): 15. březen 1939 varuje

Dějiny světa jsou od nepaměti dějinami válek, následného usmiřování a budování poničených hodnot a o…