Dobrý den. Vážený pane předsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Jednání červnové Evropské rady se konalo ve dnech 20. a 21. června 2019 a s přestávkami se protáhlo až do 2. července. Byl to historicky nejdelší summit Evropské rady.
Hlavním tématem jednání byly nominace na nejvyšší funkce v institucích Evropské unie, ale řešili jsme i jiná důležitá témata, a to nejdříve ve čtvrtek 20. června proběhla nejprve zásadní debata o klimatické politice a o harmonogramu přijetí Víceletého finančního rámce.
Co se týká Víceletého finančního rámce, tam se předpokládá, že Evropská rada se k této otázce vrátí někdy letos v listopadu po nominaci Nové Evropské komise. Pozice České republiky je jasná. My chceme mít podstatně větší vliv na strukturu peněz, které Česká republika dostává. Chceme hlavně peníze na investice, protože v průběhu i tohoto programového období se nám víckrát stalo, že některé programy nečerpáme a chceme je čerpat na jiné účely a jsou z toho komplikace, velice dlouho to trvá, než nám Evropská komise k tomu dá souhlas.
Absolutně chápu přístup čistých plátců, že by nám chtěli všechno nadiktovat. Nicméně my dobře víme, že vícero evropských zemí, čistých plátců, je příjemcem až 290 mld. Kč dividend z titulu investic jejich firem, takže z tohoto důvodu si myslím, že máme právo si o to říct. Za tím účelem vznikli i "Přátelé koheze", bylo zasedání v Bratislavě. My jsme převzali předsednictví České republiky v rámci V4 už v pátek 28. června, kdy jsem pozval premiéry V4 do Prahy a řešili jsme hlavně nominace. A 5. listopadu 2019 bude setkání "Přátel koheze", což je asi 15 nebo 16 zemí, protože mají na tuto věc stejný názor, že chceme mít více peněz na kohezi a ne, že se peníze snižují. Návrh rozpočtu celkově jsem já osobně nepochopil, je tam navýšení 23 %, když asi nastane brexit, je to mínus 15 % obyvatel. A Česká republika bohatne, takže dostane o 100 miliard méně, chceme 20 miliard euro, a myslím si, že je potřeba, abychom realizovali investice, i když samozřejmě jedno z hlavních témat je otázka klimatu, je i plno projektů z titulu nedostatku vody, z titulu našich projektů zadržování vody v krajině, které bychom mohli z Evropy financovat.
Bude to určitě ještě velký boj, ale považuji asi za nejdůležitější téma pro příští Evropskou komisi a Evropskou radu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Babiš , emise , Evropská rada , klima , Senát , Brexit , 10. schůze , 24. 7.
autor: PV
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

10:17 Šťastný (PRO): Když stát rabuje obce
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdanění hazardu.
- 8:14 Senátor Hájek: Leyenová. Sebereflexe = 0. Sebevědomí = 100
- 6:14 Balaštíková (ANO): Tohle není obnova důvěry, to je její kremace
- 22:31 Peštová (ANO): Blackouty nejsou strašení – jsou reálná hrozba. A tato vláda ji ignoruje
- 21:02 Udženija (ODS): Pražští záchranáři patří mezi světovou špičku
- 19:03 Kolář (TOP 09): Svou kariéru založili na kritice EU a volání po její destrukci