Premiér Babiš: Nevím, co to je aktivní akcionář, takový pojem neznám

18.04.2019 11:30

Projev na 28. schůzi Poslanecké sněmovny dne 18. 4. 2019 k bodu Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

Premiér Babiš: Nevím, co to je aktivní akcionář, takový pojem neznám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Takže dobrý den. Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Ta odpověď je stále stejná, tak jak jsme jí napsali panu poslanci 7. listopadu 2018. Vláda se aktivně nezabývá ČEZem. Nevím, co to je aktivní akcionář, protože takový pojem neznám.

My jsme akcionář, chodíme na valné hromady. Akcionářské práva vykonává Ministerstvo financí. A já jsem už minule vyzval pana poslance, aby, pokud jsou tam nějaké pochybnosti, aby tedy podal trestní oznámení na policii.

Pokud má nějaké poznatky, že se tam dějí nějaké nepravosti. My nejsme stoprocentní akcionář, takže já z mé pozice disponuji jenom informacemi z médií, z výročních zpráv. Tam odkazuji na výroční zprávu za rok 2017, 2018 ještě není. Nakládání s majetkem společnosti ČEZ v Bulharsku. A já souhlasím, že celá ČEZ v Bulharsku je velice podivná, že se tam děly divné věci, že to bylo netransparentní. Také jsem se o tom víckrát kriticky vyjadřoval. Ale tato problematika, na kterou se mě ptá pan poslanec, je problematika dozorčí rady společnosti ČEZ, a ty informace jsou důvěrného charakteru.

Já ty informace nemám a nikdy nemůžu mít. Vláda se aktivně, co dělá ČEZ, se tím zabývá, jak tady byla vyslovena nějaká domněnka. Nevím, jestli byl kontrakt zrušen, nebyl zrušen, je to v kompetenci dozorčí rady, a určitě bude valná hromada v červnu, to je brzy, takže pokud pan poslanec má nějaké konkrétní dotazy, které by měl stát vznést oficiálně na příští valné hromadě, tak to rádi uděláme. Pokud bychom měli kvůli tomu svolávat valnou hromadu, tak to stojí celkem velké peníze. Myslím si, že necelé dva měsíce to už počká, a já rád, pokud dostanu od pana poslance dotazy, které bychom měli vznést jako akcionář, rád je předám na Ministerstvo financí, které vykonává akcionářská práva. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslankyně Majerová Zahradníková: Za chvíli to začne. Kluci, držím palce

19:44 Poslankyně Majerová Zahradníková: Za chvíli to začne. Kluci, držím palce

Komentář na facebookovém profilu k semifinále v hokeji s Kanadou