Premiér Babiš: Obnova památek je přínosem kulturním i ekonomickým

20.07.2018 14:28

V pátek 20. července 2018 se předseda vlády Andrej Babiš zúčastnil slavnostního zahájení projektů na obnovu státních zámků Telč a Uherčice. Investice v celkové hodnotě 320 milionů korun budou z 85 procent hrazeny z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Premiér Babiš: Obnova památek je přínosem kulturním i ekonomickým
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

Cílem projektů „Státní zámek Telč – Růže Vysočiny“ a „Zámek Uherčice – šlechtické sídlo jako divadelní scéna“ je především obnova a zachování historicky cenných památek. Setkání se zúčastnila také generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

„Těší mne, že Česká republika umí efektivně čerpat evropské prostředky. Obnova památek je nejen přínosem kulturním, ale také ekonomickým. Zvýšení atraktivity obou zámků přiláká do Telče i do Uherčic více našich občanů a zahraničních turistů a pomůže rozvoji blízkého okolí včetně podnikatelských příležitostí,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš. Celkem navštíví české státní hrady a zámky na pět a půl milionu návštěvníků ročně.

V případě zámku Telč bude na celkovou investici ve výši 210 milionů korun využito 180 milionů korun z IROP a 31 milionů korun ze státního rozpočtu. Prostředky půjdou především na interiérovou i exteriérovou obnovu zámku, a to včetně inženýrských sítí a restaurování hodnotných mobiliářů. Po ukončení rekonstrukce v roce 2022 si budou moci návštěvníci prohlédnout nové a interaktivní expozice Zámeckého muzea a depozitáře v prostorách bývalého pivovaru.

Na zámku Uherčice půjdou evropské finanční prostředky ve výši 94 milionů korun spolu s 16 miliony korun ze státního rozpočtu především na záchranu a rehabilitaci hmotného areálu. Půjde například o restaurování nástěnných maleb, opravy dřevěných podlah a repasování oken a dveří. Spolu s modernizací technického zázemí by mělo být hotovo v roce 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

22:48 Johnová (Praha sobě): Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

V snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očko…