Premiér Babiš: S rumunskou premiérkou o brexitu, migraci a evropském rozpočtu

15. 3. 2019 17:56

V pátek 15. března 2019 se předseda vlády Andrej Babiš setkal s předsedkyní vlády Rumunska Vioricou Dancilaovou v Kramářově vile. Společné jednání se i s ohledem na probíhající rumunské předsednictví Radě EU týkalo aktuálních evropských otázek včetně brexitu, přípravy evropského rozpočtu a migrace. Premiéři projednali také obchodní a investiční spolupráci.

Premiér Babiš: S rumunskou premiérkou o brexitu, migraci a evropském rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Společné jednání obou premiérů bylo založeno na tradičním partnerství již od dob první republiky. „My jsme si loni připomněli sto let od vzniku první republiky. Tehdejší Rumunské království patřilo k blízkým spojencům Československa a těší mě, že i dnes je naším příkladným spojencem v NATO a blízkým partnerem v rámci EU. Máme skvělé vzájemné vztahy,“ uvedl na tiskové konferenci český premiér, který dále ujistil o přetrvávající podpoře České republiky vstupu Rumunska do schengenského prostoru.

Premiéři dále jednali o ekonomické spolupráci obou zemí. Rumunsko je největším obchodním partnerem České republiky v jihovýchodní Evropě. České firmy rovněž v Rumunsku investují, mimo jiné v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Předseda vlády České republiky poděkoval za práci Rumunska při předsednictví Radě EU a zdůraznil, že nejde o lehkou roli s ohledem na nadcházející volby do Evropského parlamentu, zhoršení obchodních vztahů EU s USA a očekávaný odchod Velké Británie z EU.

Dále premiér Babiš poznamenal, že na zasedání Evropské rady příští týden očekává otevřenou diskusi o evropské ekonomice. Premiér bude usilovat o to, aby podpora vnějšího obchodu a dokončení vnitřního trhu byly klíčovými tématy i po květnových volbách do Evropského parlamentu. Rovněž podpořil úsilí rumunského předsednictví dosáhnout co největšího pokroku při vyjednávání víceletého finančního rámce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Žbánek: Chystáme rekonstrukci propojky ulic Heyrovského a Arbesova

10:23 Primátor Žbánek: Chystáme rekonstrukci propojky ulic Heyrovského a Arbesova

Město pokračuje v opravách silnic. Rekonstrukce se dočká místní komunikace mezi městskými částmi Sla…