Premiér Babiš: Stát má obrovský deficit kontrolních kapacit

20.03.2019 17:56

Členové vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem jednali ve středu 20. března 2019 ve Strakově akademii se zástupci Svazu měst a obcí. Hlavním tématem byla připravovaná rekodifikace veřejného stavebního práva. Řešily se také státní kontroly či investice pro obce a kraje.

Premiér Babiš: Stát má obrovský deficit kontrolních kapacit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Rekodifikace veřejného stavebního práva je jednou z hlavních priorit vlády, uvedenou v programovém prohlášení. Cílem rekodifikace je zrychlit povolovací stavební řízení, a vyřešit tak nevyhovující organizaci veřejné správy. Jedná se o ambiciózní projekt s množstvím připomínek. Na nezbytnosti zjednodušit stavební řízení se vláda se zástupci Svazu měst a obcí shoduje.

V případě státních kontrol má vláda podle Andreje Babiše jasný plán, jak živnostníkům a podnikatelům z hlediska počtu kontrol zjednodušit život, a je připravena o tomto tématu dále diskutovat. Jedním z probíraných témat bylo vládou navržené rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu, které nyní projednává Poslanecká sněmovna. Premiér Babiš vyzdvihl skutečnost, že NKÚ může perspektivně kontrolovat například ČEZ nebo kraje.

„Faktem je, že stát má obrovský deficit kontrolních kapacit, a pokud ministři chtějí zkontrolovat některou firmu nebo příspěvkovou organizaci ve své gesci, tak to dlouho trvá a kapacity nejsou,“ uvedl premiér.

V oblasti investic se stát v maximální možné míře snaží vyjít vstříc obcím. Předseda vlády řekl, že Ministerstvo pro místní rozvoj se na základě požadavků Svazu měst a obcí snažilo získat peníze a poskytnout programy pro obce. Konkrétně se jedná o peníze na mateřské školky, školy, silnice či památky. Premiér vyzdvihl projekt Výstavba, který má obcím a městům plně dotovat 20 procent bytů určených pro sociální účely. Již nyní jsou na Ministerstvu pro místní rozvoj zaevidovány požadavky za 3 miliardy korun. Zároveň ocenil roli kontrolního hlášení a EET, díky kterým do pokladen obcí a krajů přiteklo o několik miliard korun více z výběru daní.

Mezi dalšími tématy dnešního jednání, jehož se za vládu zúčastnili také vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr zemědělství Miroslav Toman, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková byly například rozvoj služeb na venkově, řešení kůrovcové kalamity či odpadové hospodářství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Toman: Sazby přímých plateb pro rok 2019

22:30 Ministr Toman: Sazby přímých plateb pro rok 2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman podepsal výši sazeb pro přímé platby na letošní rok. Jde napříkla…