Premiér Fiala: Politici by měli výstupy NKÚ aktivně využívat, nejen pasivně trpět

27.09.2023 9:15 | Tisková zpráva

Předseda vlády Petr Fiala vystoupil v úterý 26. září 2023 se svým projevem na mezinárodním semináři Greening SAIs, který se konal u příležitosti oslav 30. výročí Nejvyššího kontrolního úřadu. Zároveň zde bylo představeno jeho nové sídlo.

Premiér Fiala: Politici by měli výstupy NKÚ aktivně využívat, nejen pasivně trpět
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce

Mezinárodní seminář Greening SAIs představil kontroly nejvyšších kontrolních institucí v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelného zdroje. Zároveň ukázal jejich vlastní přínos pro ochranu životního prostředí, ať už v jejich vnitřním fungování nebo správě jimi užívaných nemovitostí. Součástí akce bylo setkání s nejvyššími ústavními činiteli České republiky, prezidenty partnerských nejvyšších kontrolních institucí a stávajícími a dřívějšími představiteli a zaměstnanci Nejvyššího kontrolního úřadu.

Anketa

Zvládl podle vašeho názoru moderátor ČT Jakub Železný páteční debatu s Miroslavem Ševčíkem v Událostech, komentářích?

1%
98%
hlasovalo: 11765 lidí

„V našem politickém systému plní NKÚ velmi důležitou funkci, kontroluje ostatní veřejné instituce, nakládání se státním majetkem či třeba plnění státního rozpočtu. Ve všech těchto oblastech dává pozor na to, zda stát jedná hospodárně a transparentně. V loňském roce takto zkontroloval asi 570 miliard zaplacených z veřejných peněz a zorganizoval přes tři desítky kontrolních akcí,“ řekl premiér Fiala.

Úřad svá zjištění předkládá nejen vládě či parlamentu, ale také veřejnosti, aby měli dostatek podložených informací a mohli se kvalifikovaně rozhodnout. Podle předsedy vlády NKÚ historicky upozornil na řadu kroků, rozhodnutí či třeba špatných dotačních programů, které byly formálně v pořádku, ale při bližším pohledu nedávaly smysl a vyžadovaly pozornost.

„Mám za to, že politici by měli výstupy NKÚ aktivně využívat, nejen pasivně trpět. Snažíme se dnes reformovat fungování státu, přemýšlíme o tom, jak jej po letech stagnace zefektivnit, hledáme příklady dobré praxe,“ uvedl Fiala.

Na závěr svého projevu premiér Fiala poděkoval současnému prezidentovi NKÚ Miloslavu Kalovi, který je s touto institucí spjat již 15 let, i všem jeho spolupracovníkům.

reklama

autor: PV

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Falovi některé výstupy NKÚ nejsou po chuti???, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 27.09.2023 9:33:36
Premiér Fiala: Politici by měli výstupy NKÚ aktivně využívat, nejen pasivně trpět, chtěl Fiala říct, NKÚ je povinno vydávat takové výstupy, které budou příznivé pro naši vládu, vládu EU ?!!!

|  5 |  0

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Pomáháme obcím s jejich projekty

8:05 Hejtman Kuba: Pomáháme obcím s jejich projekty

Jihočeský kraj představil starostkám a starostům dotační programy pro příští rok. V pořadí třetí web…