Premiér Fiala: Státy, které jsme navštívili, byly pečlivě vybírány

12.11.2023 8:05 | Tisková zpráva

Úspěšnou týdenní cestu po subsaharské Africe zakončil předseda vlády 10. listopadu v Pobřeží slonoviny. V Abidžanu se setkal se svým protějškem, předsedou vlády Robertem Beugré Mambé a dalšími členy ivorijské vlády, a následně také s viceprezidentem Tiemoko Meylietem Koné.

Premiér Fiala: Státy, které jsme navštívili, byly pečlivě vybírány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Během jednodenního programu podpořil české podnikatele na obchodním fóru a navštívil také nemocnici Treichville, která je vybavena českým zdravotnickým zařízením.

„Státy, které jsme navštívili, byly pečlivě vybírány, aby se využil potenciál českých firem, aby mohly navázat nové kontakty nebo prohloubit už existující vztahy. Soustředili jsme se na státy, které usilují o stabilitu, mír a které mají v záměru rozvíjet svoji ekonomiku a snaží se o vytváření stabilního podnikatelského prostředí,“ řekl předseda vlády a dodal, že obchodních fór se na jednotlivých zastávkách účastnily stovky podnikatelů a v každé z navštívených zemí se jednalo o dodávkách a kontraktech v řádech miliard korun.

„Afrika je kontinent, který bude v polovině našeho století nejlidnatější, je kontinentem budoucnosti a je podle mě nejvyšší čas, abychom tady měli také silnou stopu, kontakty, abychom nezačali, až bude pozdě, ale abychom s tou spoluprací začali už teď. Nejde to bez politické podpory, je to kontinent, kde ta politická podpora otevírá dveře byznysu a i z tohoto důvodu je důležité, že jsem tu byl. Nesmíme zapomínat na to, že tyto země potřebují i rozvojovou spolupráci, že se musíme soustředit na projekty, které pomáhají zlepšovat kvalitu života v těchto zemích. Proto je tady tak velký zájem o oblast obrany a bezpečnosti, zdravotnictví nebo zemědělství,“ konstatoval na závěr své cesty premiér.

Pobřeží slonoviny je významným partnerem Česka ve frankofonní Africe, základnou stability a rozvoje regionu západní Afriky a zároveň nejrychleji rostoucí ekonomikou na africkém kontinentě. Během bilaterálního jednání se svým protějškem Robertem Beugré Mambé řešil předseda vlády Petr Fiala rozvoj ekonomické spolupráce, spolupráci ve zdravotnictví a podporu českých firem v Pobřeží slonoviny.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodní: Dražší bude vše, nejen palivo

22:01 Svobodní: Dražší bude vše, nejen palivo

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k českému Green Dealu vlády Petra Fialy