Premiér Fiala: Začali jsme masivně investovat do naší bezpečnosti

25.02.2023 15:13 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí zahájení války na Ukrajině.

Premiér Fiala: Začali jsme masivně investovat do naší bezpečnosti
Foto: Instagram Petra Fialy
Popisek: Petr Fiala a Volodymyr Zelenskyj

Milí přátelé,

před rokem se stalo něco, co si řada lidí neuměla vůbec představit.

Rusko porušilo všechna pravidla a zahájilo brutální invazi na Ukrajinu.

Vláda České republiky se jako jedna z prvních postavila na stranu napadené země a stejný postoj zaujala i naprostá většina českých občanů. Uprchlíkům jste otevřeli své domovy, posílali jste peníze na humanitární pomoc, organizovali jste sbírky.

Válka kromě obrovského utrpení civilistů znamenala a stále znamená i velký zásah do naší ekonomiky. Museli jsme se začít vyrovnávat s prudce stoupající inflací, obavami, že nebudeme mít dost tepla na zimu, s cenami pohonných hmot, museli jsme zvládnout velký příliv uprchlíků z válkou zmítané země.

Přestože si mnozí mysleli, že nové výzvy spojené s válkou jsou nepřekonatelné, s odstupem dvanácti měsíců mohu s klidným svědomím říct, že jsme to zvládli.

V krátké době jsme se zbavili téměř stoprocentní závislosti na ruském plynu. A to i přes to, že minulé vlády směřovaly k tomu, aby prakticky veškeré dodávky energií byly v režii Ruska.

Nezapomeňme také na snahu minulé vlády přilákat do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany společnost Rosatom nebo na strašení občanů, že bez ruského plynu se v žádném případě neobejdeme.

Přijali jsme mezi sebe 460 000 uprchlíků. Ukrajinské děti jsme začlenili do škol, jejich rodiče u nás pracují a přispívají do sociálního a zdravotního systému. Bez Vaší ochoty, energie a spolupráce bychom to ale nezvládli.

Začali jsme masivně investovat do naší bezpečnosti.

Evropa se – navzdory očekáváním Putina – nebývale semkla a je silnější než kdy dřív.

Je to pro nás také příležitost uvědomit si, jak důležité je být v úzkém spojení s našimi demokratickými partnery. Rád bych v této souvislosti připomněl poměrně čerstvou zprávu, že Spojené státy americké poskytnou České republice dalších 200 milionů dolarů (zhruba 4,4 miliardy Kč) na modernizaci armády jako částečnou kompenzaci za techniku, kterou jsme poskytli Ukrajině.

Občas slyším názor, že máme pomoc Ukrajině omezit a více se soustředit na české občany a kvalitu jejich života. Obavy lidí jsou pochopitelné. Potýkáme se s vysokou inflací, řada z nás má obavy o budoucnost. Navíc je přirozené, že každodenní zprávy z válečné fronty nám mohou postupem času zevšednět a nepřikládáme jim tolik pozornosti jako dříve.

Podpora Ukrajiny se ale s pomocí českým občanům nevylučuje. V uplynulém roce jsme v rámci Deštníku proti drahotě zavedli řadu opatření, která občanům pomáhají současné obtížné období překonat. Na pomoc lidem jsme uvolnili částku přesahující 200 miliard korun. Úspěšně jsme zastropovali ceny energií a i díky odpojení od ruského plynu se jejich ceny vracejí na úroveň před válkou.

Přeji statečným ukrajinským přátelům, ať ve svém spravedlivém boji zvítězí. 

Přeji si, ať válka brzy skončí a agresor z Ukrajiny odejde.

Pokud se to podaří – a já věřím, že ano – můžeme hrdě říct, že to bylo i s pomocí občanů České republiky.

Děkuji Vám za to.

Petr Fiala

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

masivně investovat, nebo jen utrácet nesmyslné částky za Americký šrot?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJan Čert , 25.02.2023 15:36:03

| 7 | 0

Další články z rubriky

KSČM: Komunisté čelí výhrůžkám kvůli akci AMI, GO HOME!

13:07 KSČM: Komunisté čelí výhrůžkám kvůli akci AMI, GO HOME!

V reakci na podpis dohody DCA mezi ČR a USA, kterou v úterý podepsala ve Washingtonu ministryně obra…