Premiér Fiala: Začali jsme masivně investovat do naší bezpečnosti

25.02.2023 15:13 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí zahájení války na Ukrajině.

Premiér Fiala: Začali jsme masivně investovat do naší bezpečnosti
Foto: Instagram Petra Fialy
Popisek: Petr Fiala a Volodymyr Zelenskyj

Milí přátelé,

před rokem se stalo něco, co si řada lidí neuměla vůbec představit.

Rusko porušilo všechna pravidla a zahájilo brutální invazi na Ukrajinu.

Vláda České republiky se jako jedna z prvních postavila na stranu napadené země a stejný postoj zaujala i naprostá většina českých občanů. Uprchlíkům jste otevřeli své domovy, posílali jste peníze na humanitární pomoc, organizovali jste sbírky.

Válka kromě obrovského utrpení civilistů znamenala a stále znamená i velký zásah do naší ekonomiky. Museli jsme se začít vyrovnávat s prudce stoupající inflací, obavami, že nebudeme mít dost tepla na zimu, s cenami pohonných hmot, museli jsme zvládnout velký příliv uprchlíků z válkou zmítané země.

Přestože si mnozí mysleli, že nové výzvy spojené s válkou jsou nepřekonatelné, s odstupem dvanácti měsíců mohu s klidným svědomím říct, že jsme to zvládli.

V krátké době jsme se zbavili téměř stoprocentní závislosti na ruském plynu. A to i přes to, že minulé vlády směřovaly k tomu, aby prakticky veškeré dodávky energií byly v režii Ruska.

Nezapomeňme také na snahu minulé vlády přilákat do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany společnost Rosatom nebo na strašení občanů, že bez ruského plynu se v žádném případě neobejdeme.

Přijali jsme mezi sebe 460 000 uprchlíků. Ukrajinské děti jsme začlenili do škol, jejich rodiče u nás pracují a přispívají do sociálního a zdravotního systému. Bez Vaší ochoty, energie a spolupráce bychom to ale nezvládli.

Začali jsme masivně investovat do naší bezpečnosti.

Evropa se – navzdory očekáváním Putina – nebývale semkla a je silnější než kdy dřív.

Je to pro nás také příležitost uvědomit si, jak důležité je být v úzkém spojení s našimi demokratickými partnery. Rád bych v této souvislosti připomněl poměrně čerstvou zprávu, že Spojené státy americké poskytnou České republice dalších 200 milionů dolarů (zhruba 4,4 miliardy Kč) na modernizaci armády jako částečnou kompenzaci za techniku, kterou jsme poskytli Ukrajině.

Občas slyším názor, že máme pomoc Ukrajině omezit a více se soustředit na české občany a kvalitu jejich života. Obavy lidí jsou pochopitelné. Potýkáme se s vysokou inflací, řada z nás má obavy o budoucnost. Navíc je přirozené, že každodenní zprávy z válečné fronty nám mohou postupem času zevšednět a nepřikládáme jim tolik pozornosti jako dříve.

Podpora Ukrajiny se ale s pomocí českým občanům nevylučuje. V uplynulém roce jsme v rámci Deštníku proti drahotě zavedli řadu opatření, která občanům pomáhají současné obtížné období překonat. Na pomoc lidem jsme uvolnili částku přesahující 200 miliard korun. Úspěšně jsme zastropovali ceny energií a i díky odpojení od ruského plynu se jejich ceny vracejí na úroveň před válkou.

Přeji statečným ukrajinským přátelům, ať ve svém spravedlivém boji zvítězí. 

Přeji si, ať válka brzy skončí a agresor z Ukrajiny odejde.

Pokud se to podaří – a já věřím, že ano – můžeme hrdě říct, že to bylo i s pomocí občanů České republiky.

Děkuji Vám za to.

Petr Fiala

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Milí přátelé, před rokem se stalo něco, co si řada lidí neuměla vůbec představit., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse...ach jo.... , 25.02.2023 15:28:44
…ano tupče, jsme chudší a chudší, až se staneme nejchudšími na celém světě…howg, Sláma u kravína!…

|  7 |  0

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Naše budoucí prosperita je spojena s tím, aby EU fungovala „lépe“

20:01 Niedermayer (TOP 09): Naše budoucí prosperita je spojena s tím, aby EU fungovala „lépe“

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prosperitě České republiky v Evropské unii.