Premiér Sobotka: Hospodářská politika vlády zvyšuje životní úroveň občanů. Růst mezd je aktuálně nejvyšší za posledních devět let

05.09.2016 14:35

Jsem velmi rád, že statistiky ukazují další dobrý výsledek prorůstové politiky naší vlády. Podle dnes zveřejněných čísel vzrostla průměrná mzda ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 3,9 %.

Premiér Sobotka: Hospodářská politika vlády zvyšuje životní úroveň občanů. Růst mezd je aktuálně nejvyšší za posledních devět let
Foto: Partie FTV PRIMA
Popisek: Bohuslav Sobotka na Primě
reklama

To je nejlepší výsledek za posledních 9 let. Důležité přitom je, že vysoký výkon české ekonomiky se odráží nejen na zisku firem, ale reálně ho pociťují i zaměstnanci na svých výplatních páskách. Mzdy přitom rostou podobným tempem v soukromé i veřejné sféře, přičemž v soukromé sféře jde o výsledek dobré kondice české ekonomiky a ve veřejné sféře se jedná o kroky vlády k posílení příjmů zaměstnanců ve veřejných službách, kteří po léta trpěli platovými restrikcemi minulých vlád. 

Dalším údajem, který ukazuje na perfektní stav české ekonomiky, je růst maloobchodních tržeb, který se meziročně zvýšil o 5,1 %. 

Pozitivní je skutečnost, že současně roste také zaměstnanost. Počet osob v hlavním zaměstnání se meziročně zvýšil o 1,7 % na 5 128,5 tisíc. Míra zaměstnanosti ve 2. čtvrtletí 2016 dosáhla vysokých hodnot 71,7 % a velmi pozitivní je fakt, že rychlejší byl růst míry u žen (o 1,9 p. b. na 64,2 %).

Podpora růstu platů, kterou bude naše vláda i nadále prosazovat, přináší pozitivní dopady na vývoj ekonomiky a občany, nezvyšuje inflaci nežádoucím směrem, podporuje domácí spotřebu a zvyšuje životní úroveň domácností. Zvyšování mezd zaměstnanců tak bude i nadále jednou z hlavních priorit vlády, která pomůže zajistit prosperitu českého hospodářství i do budoucna. Od 1. září jsme zvýšili platy ve školství o 8 % pedagogům a 5 % nepedagogickým pracovníkům, od listopadu zvýšíme platy státním zaměstnancům o 5 % a od roku 2017 platy ve zdravotnictví o 10 %. Od ledna 2017 prosadíme také další zvýšení minimální mzdy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Nenechme si diktovat Evropskou unií, na co máme použít naše peníze

9:11 Rozvoral (SPD): Nenechme si diktovat Evropskou unií, na co máme použít naše peníze

Evropská unie si chce pojistit jednotlivé členské státy dotacemi, za které budou ručit, ale ne rozho…