Premiér Sobotka: Jsem rád, že vláda našla cestu, jak našim krajanům na Ukrajině pomoci

01.04.2015 22:33

Premiér a ministr vnitra navštívili krajany přesídlené z Ukrajiny

Premiér Sobotka: Jsem rád, že vláda našla cestu, jak našim krajanům na Ukrajině pomoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Premiér Bohuslav Sobotka dnes společně s ministrem vnitra Milanem Chovancem navštívili v Červené nad Vltavou české krajany, kteří byli do ČR přesídleni z  Ukrajiny. Při setkání se premiér s ministrem zajímali o aktuální situaci rodin  krajanů  a  možnosti,  jak  urychlit jejich plnou integraci do české společnosti.

„Jsem  velmi  rád,  že  vláda našla cestu, jak našim krajanům na Ukrajině v těžkých  chvílích,  spojených  s  ozbrojeným  konfliktem,  pomoci.  Všichni občané,  kterým  vláda  s  přesídlením  pomohla,  mají  kompletní asistenci českého  státu  a  postupně  se začleňují do běžného života,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Vláda  o  možnosti  přesídlení  krajanů  žijících v zahraničí rozhodla svým usnesením  v  prosinci  2014.  Programem  vláda  reagovala  na informace od krajanů  z  Ukrajiny,  kteří  v  průběhu  minulého roku začali s ohledem na situaci v regionu projevovat zájem o přesídlení do vlasti svých předků. Vláda  se  přihlásila  k  tomu, že krajanům, tedy cizincům s českým původem žijícím  v zahraničí, nabídne pomocnou ruku, ať žijí kdekoliv. V lednu 2015 proto ministři vyčlenili na přesídlení krajanů 66 milionů korun.

V  rámci  programu  přesídlení  krajanů  získalo  zatím povolení k trvalému pobytu  135  občanů.  Do České republiky jich v průběhu března přicestovalo 85,  z  nichž dva už hotel Vltava v Červené nad Vltavou opustili a našli si ubytování  i zaměstnání. Osm dětí v současnosti navštěvuje základní školu v Milevsku.

Kromě  dočasného  ubytování  stát  krajanům  ve  spolupráci  s Arcidiecézní charitou Praha  pomáhá  např.  s hledáním práce i vlastního bydlení. Kromě toho absolvují krajané kurzy, které jim pomohou ke snadnější integraci do české společnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vlada.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Budeme prosazovat pomoc i dohodářům

22:30 Ministryně Maláčová: Budeme prosazovat pomoc i dohodářům

Komentář na facebookovém profilu k opatřením státu na pomoc postiženým koronavirem